SNIMIO: VEDRAN KARUZA
Craft piva petero domaćih proizvođača i distributera te raznovrsna gastroponuda obradovali su nekoliko stotina posjetitelja grobničkog Craft festa koji su uživali u pivu i grobničkim delicijama
povezane vijesti
GRAD GROBNIK – Palenta, čevapčići, domaće debrecinke, pršut, domaći sir i još štošta se rezalo, vagalo i jelo na subotnjem gastrofestivalu u osunčanom grobničkom kaštelu. No stotine posjetitelja nekadašnju su frankopansku utvrdu ipak pristigli posjetiti zbog raznolike ponude vrhunskih domaćih craft piva kojih se u dobrom i raspoloženom društvu točilo na čaše, litre i bačve.
Pivski sladokusci na šestom izdanju grobničkog Craft festa kušali su i uživali u mjericama regionalnih i nacionalnih proizvođača i distributera kojih su na svoje šankove postavili Drivenik Brewery, Pivovara Morčić, Pivovara Podrum, Brewtiga i Pivovara Međimurski lepi dečki, a nedostajalo nije ni popratnog zabavnog programa.
Ponuda OPG-ova
– Tu imamo dvije vrste bire, malo slabiju i malo jaču. American pale ale je s manje alkohola i gorčine, a India pale ale je više gorka i ima više alkohola, a ove dvije vrste, kao i naša crna, dobile su zlatnu medalju za kvalitetu na testiranjima Veleučilišta u Karlovcu. Craftom se bavimo tri godine, tu smo na festivalu barem toliko, uvijek se sakupi dosta ljudi, fešta je odlična, muzika je prva liga. Festivali kao što je ovaj najbolji su načini za promociju jer se možete podružiti s ljudima, popričat s njima o biri i prezentirat je drukčije nego kad se ona prodaje u ugostiteljskim objektima, kaže Elvio Kalčić, vlasnik Pivovare Morčić iz Velog Brguda koja sa samo dva zaposlena uspijeva proizvesti i do 4 tisuće litara piva mjesečno te njima opskrbiti više od 50 lokalnih barova, kafića i restorana.
Česti gost pivskih manifestacija i gastrofešti je i Brewtiga.
– Mi smo kao distributer hrvatskih craft piva i drugih craft pića došli s ljetnom ponudom da ponudimo nešto što drugi nemaju. Imamo puno vrsti soura tj. kiselog piva s dodatkom voća, dosta pivskih specijala, razne vrste IPA-e i APA-e, a najviše se toči lager koji proizvodi Pivovara Bruman iz Buzeta i zihera zagrebačke pivovare Pulfer, kaže pivar Andrea Benzan.
Redoviti sudionici Craft festa i ove su godine došli upotpuniti gastronomsku ponudu, pa u kaštelu nije nedostajalo ni suhomesnatih ni mliječnih proizvoda. Loris Franjul i OPG Franjul iz Svetog Petra u Šumi predstavili su vlastiti pršut i četiri vrste kobasica domaće istarske proizvodnje, a OPG Frankulin iz Grada Grobnika nije morao dugo putovati da bi izložili svoje sireve.
– Imamo slani sir ki jako dobro gre, škripavac, skutu i tvrdi cheddar. Puno judih na festival dojde pogotovo radi našega škripavca i slanega sira aš to nimaju baš jako kadi kupit. Sirevi su proizvedeni baš va Gradu Grobniku kadi imamo svoje stado krav, govorio je Marica Gulić.
Udruga Palentar
Međutim, bez sumnje najbrojniji tim Craft festa bio je onaj iz čavjanske udruge Palentar, čiji su se članovi morali dobro potruditi kako bi pivopije imale što zaliti. Kako kaže predsjednik neformalnih domaćina Miroslav Demartini, fešta traje do kasna u noć, ali do tada ama baš ništa ne smije prifaliti.
– Parićujemo velu palentu, ž njun će bit dinstani kapuz i lipe domaće debrecinke, imamo pljeskavice i čevapčići. Se će se to zalet z pivicun, danas ovdi ih imamo jako dobre, a piva gre sa sin ča je dobro za pojist. Kako nan dohajaju ljudi sa šetnje, za sih njih parićujemo jedan domaći pijat iznenađenja, kaže Demartini na čijim je rukama bila odgovornost da pripremi ručak za sudionike iznimno brojne rekreativno-interpretacijske šetnje. U sklopu obilježavanja Filipje, Dana općine Čavle, oko 140 šetača stiglo je “Hodeć do Grada Grobnika”, obišavši prirodne i kulturne znamenitosti Čavli i Grada te putujuću izložbu “Putovima Frankopana” u likovnoj galeriji Grobnik, nakon čega su se, zajedno s ljubiteljima piva počastili palentom i grobničkim sirom. Posjetitelje popularne pivske manifestacije i ove je godine svojom glazbom razveselio Old School Band.