90. obljetnica

FOTO Premužićeva staza, remek djelo suhozidne tehnike obrade kamena

Marin Smolčić

U hostelu na Baškim Oštarijama održana je pred mnoštvom planinara promocija vodiča “Premužićeva staza” autora Alana Čaplara



Javne ustanove Park prirode Velebit i Nacionalni park Sjeverni Velebit pozvali su planinare, izletnike i sve ljubitelje Velebita na proslavu obilježavanja 90-te godišnjice Premužićeve staze.


Ovom planinskom transferzalom što vodi od Zavižana do Baških Oštarija već je prošlo na stotine tisuća planinara i izletnika, diveći se pri tome veličanstvenom graditeljskom zahvatu načinjenom isključivo od kamena i vinjetama kroz koji ona prolazi.


Ovom proslavom želi se predstaviti ovo remek-djelo suhozidnog graditeljstva kojim se danas u suvremenim okolnostima, baš kao nekad, upravlja s visokom sviješću o nužnoj povezanosti čovjeka s prirodom, ali i istaknuti kulturna vrijednost ove staze s ciljem očuvanja prirode, baštine i krajolika za buduće naraštaje.





Ove detalje je u uvodnom govoru definirao ravnatelj Parka prirode Velebit Mario Šaban. U hostelu na Baškim Oštarijama održana je pred mnoštvom planinara promocija vodiča “Premužićeva staza” autora Alana Čaplara.


Osim autora o knjizi je govorila najstarija lička planinarka prof. Ana Lemić koja je ovu stazu prošla nebrojeno puta.


– Stoga je teško reći je li posebnija Premužićeva staza, dijelovi Velebita kroz koje prolazi, ili remek djelo starih majstora koji su je projektirali i sagradili isključivo od kamena, kao suhozid.


Gotovo niti nema planinara koji je prošao ovaj dio Velebita, a da nije prošao Premužićevom stazom. Bez te staze planinarenje ovim dijelom Velebita bilo bi gotovo nemoguće, rekla je prof. Ana Lemić i definirala detalje iz vremena kada je Premužićeva staza nastajala.


O detaljima i važnosti planinarskog priručnika o ovoj znamenitoj stazi govorio je autor Alen Čaplar. U ovaj priručnik je, osim vrlo edukativnog teksta, autor ugradio mnoštvo ilustracija po kojima se vidi monimentalnost ove planinarske staze i predjela kroz koje prolazi.



Ravnateljica NP Sjeverni Velebit Irena Glavičić Sertić govorila nam je o ovom remek-djelu danas.


– Niti nakon 90 godina ova staza nije izgubila na svojoj vrijednosti. Osim što je izgradnja doista bila podvig načinjen u suhozidu na krovu Velebita, mi danas volimo reći da je riječ o pješačkoj magistrali na hrptovima Velebita koja kroz 57 kilometara gdje nema ekstremne uspone niti padove i relativno je lagana za prijelaz. Staza prolazi i kroz prirodni rezervat Hajdučkih i Rožanskih kukova.


Premužićevu stazu ljudi i danas obožavaju. Jer je lako prohodna i sa nje se pružaju impresivni vidici s obje strane Velebita. Ova staza je zaštićeno kulturno dobro u RH i nastojimo joj posvetiti dostojnu pažnju.


Zimus je nevrijeme urušila dijelove ove staze, ali smo je zahvaljujući majstorima s otoka Raba vrlo brzo uspjeli sanirati, kazala nam je Irena Glavičić Sertić.



Za potrebe programa ovoga jubileja 14. srpnja 2023. bit će organiziran prijevoz autobusom iz Krasna do Zavižana (okupljanje u 8,30 h ispred Upravne zgrade NP Sjeverni Velebit), te povratak u večernjim satima s Alana u Krasno.


Hodanje traje 5-6 sati (14 km), potrebna oprema: gojzerice ili tenisice za planinarenje, slojevita odjeća, voda… Nikako japanke koje su odavno postale sinonim za sprdnju i lakonsko tretiranje Velebita.