Foto Marin Smolčić
povezane vijesti
Od kada su se digli glasovi medija i nekih udruga vezano uz navodnu uporabu nezakonitih sredstava prisile u onemogućavanju ilegalnih migranata pri ulazu preko tzv. zelene granice MUP RH je uložio znatna sredstva i ljudske resurse kako bi educirali pogranične policajce.
U prostorijama Interventne jedinice policije Policijske uprave ličko-senjske danas su policijska službenica Uprave za granicu, Službe za nezakonite migracije Lidija Pentavec i policijska službenica Policijske akademije Martina Grdnić održale obuku i radionicu za pripadnike interventne policije koja je fokusirana na mehanizme zaštite temeljnih prava u zaštiti državne granice. Pri tome je Martina Grdnić istaknula potrebu zaštite hrvatske državne granice, ali uz poštivanje zakonskih odredbi.
-Program obuke nastao je u suradnji Zapovjedništva interventne policije, Policijske akademije i Uprave za granicu, u sklopu zajedničke strategije kojoj je cilj implementiranje najboljih praksi vezanih za zaštitu temeljnih prava u svakodnevni rad interventne policije na zelenoj granici kako bi se u najvećoj mjeri osiguralo poštivanje i zaštita temeljnih prava u fazi zatjecanja osoba u nezakonitom prelasku državne granice, rekla je Martina Grdnić.
Važan dio obuke bila je radionica slučajeva iz dosadašnjih policijskih postupanja, koje polaznici analiziraju raspravljajući o potencijalnim kršenjima temeljnih prava i najboljim pristupima u policijskom postupanju. Obuka je prilagođena polaznicima, odnosno trenutnim operativnim problemima te omogućuje da se svaki novi izazov s terena pravodobno analizira među polaznicima koji o njima kritički promišljaju.
Kao i gotovo sve nove programe Policijske akademije, ovu obuku prati kolegij na sustavu e-obrazovanja, gdje polaznici mogu naći radne materijale i gdje će se kroz test na kraju vrednovati usvojenost ishoda učenja. Takav način obuke podrazumijeva veći angažman polaznika u procesu učenja, kvalitetnije osigurava stjecanje kompetencija i stručnih, ali i onih općih, vezanih za sposobnost rješavanja problema ili funkcioniranja u timu. Cilj je osigurati ujednačeno postupanje u zaštiti državne granice te implementiranje najboljih praksi u aktivnostima zaštite državne granice na kopnu u kontekstu suzbijanja nezakonitih migracija.
Od samih početaka migrantske krize državna granica prema BiH pod stalnom je najezdom ilegalnih migranata. Zbog vremenskih neprilika i teškog terena lički su policajci u mnoštvu situacija spašavali živote migranata, često i cijele obitelji s malom djecom.