Foto Mladen Trinajstić
Kompleks je podignut na samoj obali, na lokalitetu koji je i do sad bio tijesno povezan s morem.
povezane vijesti
Otvorenjem u pet do 12 sati, čime su organizatori slavlja željeli poručiti da je nastupio posljednji trenutak u nastojanju spašavanja tradicijske brodogradnje u drvu, u Malinskoj je javnosti predstavljen DUBoak – interpretacijski centar maritimne baštine.
Atraktivan kompleks podignut na samoj obali, na lokalitetu koji je i do sad, s obzirom na to da su upravo ondje sjedišta imali klubovi lokalnih jedriličara i sportskih ribolovaca, bio tijesno povezan s morem, otvorio je svoja vrata i postao središnje mjesto svih kulturnih događanja, mjesto u kojem će se ubuduće moći upoznavati povijest Dubašnice, ali i ono na kojemu, istaknuto je prigodom svečanosti javnog predstavljanja dopadljivog objekta suvremenog arhitektonskog oblikovanja, prošlost dotiče sadašnjost i određuje pravac kojim Dubašnica kroči u budućnost.
Priča o baštini
Malinska i cijela Dubašnica već su dulje vrijeme prepoznatljivi prvenstveno po jakom i razvijenom turizmu, no upravo je njegov zamah zaprijetio identitetu Dubašnice i gubitku nekih od njenih bitnih povijesnih odrednica, uključujući i one povezane s tradicijskom brodogradnjom i maritimnom baštinom u cjelini, objasnio nam je prije jučerašnje svečanosti općinski načelnik Robert Anton Kraljić.
Upravo su te i takve spoznaje bile poticaj da lokalna zajednica iznjedri ideju ustanovljavanja interpretacijskog centra maritimne baštine koji će »gradu i svijetu« ponosno pričati zanimljivu, a opet zanemarenu priču o baštini i povijesti tog dijela Bodulije.
– Kultura i baština pokazale su se kao jedan od važnijih potencijala suvremene turističke ponude, a jedan od osnovnih ciljeva pokretanja Interpretacijskog centra maritimne baštine DUBoak jest stvaranje turističkog proizvoda koji će se temeljiti na maritimnoj baštini, ne zanemarujući pritom vezu s bogatim šumama Dubašnice koje su kroz povijest zapravo i omogućile razvoj brodogradnje, ali i unosnu trgovinu drvom – objasnio nam je domaćin proslave dovršetka izgradnje i opremanja prostranog kompleksa, izgrađenog po zamisli arhitektonskih znalaca iz zagrebačke tvrtke NFO.
A on će, osim »pokazne«, odnosno interpretativne, imati i vrlo izraženu uporabnu notu, s obzirom na to da se u njemu mjesta našlo i za uređenje sjedišta malinskarskog jedriličarskog kluba, kao i udruženja lokalnih sportskih ribolovaca.
Za gradnju objekta Općina Malinska-Dubašnica je iz svog proračuna odvojila gotovo 13 milijuna kuna, povjerivši ovaj iznimno složeni projekt slovenskoj građevinskoj tvrtki Pomgrad, dok je za opremanje postava u pomoć priskočila Europa.
Novac nužan za opremanje i uređenje postava osiguran je iz EU projekta »Arca Adriatica« putem programa Interreg Italija-Hrvatska, za što je Općina Malinska-Dubašnica kao jedan od projektnih partnera bila sufinancirana u iznosu nešto većem od 318 tisuća eura.
Ponosan načelnik
»DUBoak«, čiji je naziv složenica domaćeg i engleskog izraza za hrast čije je drvo, posvud prisutno na Dubašnici, oduvijek bilo temelj brodogradnje, ali i mnogih drugih načina njegova komercijalnog korištenja, svojim će sadržajima obogatiti kulturnu ponudu otoka Krka, pa i cijelog Kvarnera.
Ovaj centar predstavlja istinski maritimni centar jer će djelovanjem članica i članova Jedriličarskog kluba Malinska i Sportsko-ribolovna udruga Lastavica, osim one baštinske, kompleks imati i sportsko-rekreativnu, odnosno društvenu, možemo reći i životnu važnost, zaključio je načelnik, s pravom ponosan na oživotvorenje glavnog i najvećeg projekta ovog svog mandata.
Spomenimo i da je čast otvorenja tog i više no reprezentativno oblikovanog segmenta malinskarske obalne, odnosno društvene infrastrukture pripala načelniku Kraljiću i primorsko-goranskom županu Zlatku Komadini koji je DUBoak »porinuo« simboličnim podizanjem jedra na njegovom ulazu.
Svečano otvorenje DUBoaka bilo je kruna svečanih događanja koja na području Malinske-Dubašnice ispunjavaju cijeli ovaj tjedan, u kojem se obilježava i blagdan Spasova, odnosno Sensa, kako ga nazivaju u Dubašnici.
Večer prije svečanosti otvorenja interpretativnog centra u Malinskoj susjednim Bogovićima održana je tradicionalna trka za sir.
Baštineći običaje svojih starih, i ove su godine dubašljanski mladići po završetku svečanog misnog slavlja pred župnom crkvom upriličili neobičnu utrku kakvom su se nekad davno u brzini trčanja ogledavali lokalni pastiri, najbrži među kojima su bivali nagrađeni domaćim, dubašljanskim ovčjim sirom.
Danas tu deliciju za nagradu dobivaju baš svi sudionici, što »natjecanju« ipak ne ubija draž i atraktivnost.
Nije na odmet spomenuti i da je na platou pored dvjestotinjak metara dugog trkališta po završetku trke za sir upriličena i fešta na kojoj su sudionici, ali i gledatelji, uz sopnju sopela i tanac mladih folkloraša, uživali u čarima tog i danas iznimno cijenjenog gastrospecijaliteta Dubašnice, ali i otoka Krka.
Ispraćaj flote tradicijskih plovila
Dani slavljenja sira i maritimne baštine u Malinskoj su obilježeni i nizom popratnih zbivanja. Višednevno feštanje predstavnici Općine Malinska-Dubašnica iskoristili su i za obilježavanje okruglih obljetnica pobratimstva s općinama iz Austrije, Poljske, Slovačke i Francuske, a malinskarska luka bila je i mjesto u kojemu su prigodnim regatnim druženjem čuvari i promicatelji tradicijskih plovila i maritimne baštine otoka Krka, Kvarnera i Hrvatske također dali doprinos neobičnom višednevnom slavlju.
U subotu će upravo iz te otočne luke biti upriličen ispraćaj flote tradicijskih plovila put Fiumara – festivala koji baš kao i novootvoreni malinskarski interpretativni centar maritimne baštine ima zadaću čuvanja, promicanja, poticanja i valoriziranja svega što ima veze s bijelim jedrima i plavim morem!