Dom mladih

Djecu ne treba strašiti – policijom. Počela prometno-preventivna akcija “Prvi koraci u prometu”

Vladimir Mrvoš

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Prvi koraci u prometu osmišljeni su upravo kako bi adekvatnom edukacijom od najranije dobi pružili zaštitu djeci na prometnicama od kuće do škole



RIJEKA – U Domu mladih u Rijeci započela je prometno-preventivna akcija “Prvi koraci u prometu”. Akcija se provodi od 1998. godine, a namijenjena je učenicima prvih razreda osnovne škole kako bi se upoznali s osnovnim prometnim pravilima i propisima te usvojili pravilna ponašanja u prometu. Akcija je započela sudjelovanjem učenika prvog razreda riječke Osnovne škole “Brajda”.


Ovogodišnju akciju su predstavili Goran Gračanin, ravnatelj Doma mladih, Josip Šarlija, voditelj programa i Manja Kosanović, policijska službenica Službe prometne policije ove Policijske uprave, naglasivši važnost prometne edukacije i sigurnog sudjelovanja u prometu.


– Cilj ovog predavanja je povećati stupanj sigurnosti djece kao sudionika u prometu od njihovog polaska u školu, usvajanje znanja i vještina pravilnog ponašanja u prometu kako bi se što sigurnije kretali od kuće do škole rekao je Josip Šarlija.





Program se realizira u obliku jednodnevne nastave koja se sastoji od teorijskog i praktičnog dijela na improviziranom prometnom poligonu te ima preventivni karakter, a u realizaciji sudjeluju djelatnici Doma mladih u suradnji s djelatnicima prometne policije Policijske uprave primorsko-goranske. Učenici se educiraju o prometu, prelaženju kolnika preko pješačkog prijelaza kada nema semafora, sa semaforom, kada promet regulira prometni policajac te vježbaju vožnju i kretanje biciklom u prometu.


Manja Kosanović, napomenula je da je ova akcija dobro prihvaćena od učenika, njihovih učitelja i roditelja.


– Policija je prijatelj djece i pojedini roditelji ne trebaju strašiti djecu – policijom, ako su nestašni, rekla je Kosanović, misleći na praksu nekih roditelja kada pokušavaju djecu zastrašiti policijom, ako nešto malo zgriješe.


Kosanović je pozvala sve vozače da posebnu pažnju prema učenicima u prometu, a naročito početkom školske godine posvete malim “prvašićima” i da budu dodatno oprezni, kada voze u blizini škola. Iako su policajci oko škola vozači trebaju biti posebno oprezni.


Velikim policajcima i ove godine pridružili su se mladi “školski policajci” Lea i Antonijo, pomažu policiji u blizini škola, te se mole vozači da poštuju i njihov znak STOP.


Prometno-preventivna akcija “Prvi koraci u prometu” nastavlja se na akciju “Poštujte naše znakove”, u sklopu koje su policijski službenici tijekom rujna uz pojačani nadzor prometa u zonama svih osnovnih škola, održavali i predavanja za učenike prvih razreda, te ih na kraju i nagradili prigodnim poklonima iz sredstava Nacionalnog programa za sigurnost prometa na cestama.


Ovim programom na prometnoj preventivi djece školskog uzrasta, radi se na formiranju odgovornih sudionika u prometu, danas kao pješaka, sutra kao vozača, pa i budući roditelja koji će biti dobar uzor svojoj djeci.


Prometni odgoj djece je važan


Djeca su jedna od najugroženijih sudionika u prometu, što zbog velikog broja automobila na cestama, velikih brzina, ne poštivanja prometnih pravila i loše prometne kulture vozača, što zbog svojih psihofizičkih osobina – niži rast čini ih teže uočljivim ostalim sudionicima u prometu, osobito vozačima, a samoj djeci onemogućuje optimalnu preglednost prometne situacije, smanjena sposobnost procjene brzine kojom se kreće vozilo, impulzivno, nenadano reagiranje, nepotpuno razvijen osjećaj za procjenu opasnosti.