Učenici SŠ Delnice sa svojim porukama
Delničani su svoje konačne uratke vezane uz očuvanje okoliša prezentirali kolegama iz partnerske škole u turskom gradu Eskişehiru, saznavši pritom mnogo o tamošnjem načinu života i odnosu prema okolišu
povezane vijesti
DELNICE – U Srednjoj školi Delnice nastavljaju se aktivnosti u sklopu projekta »Malo pridonosim, puno dobivam«. Ovaj ekološki projekt pod vodstvom profesorica Jasminke Lisac, Bojane Kovačević, Tihane Zbašnik i profesora Davora Plešea dosad je već rezultirao organizacijom foto i literarnog natječaja, provedbom ankete o klimatskim promjenama i ekološkom ponašanju učenika srednjih škola u Gorskom kotaru te online prosvjednim performansom upozorenja uz Dan planeta Zemlje.
No, posljednjih mjesec dana, dakle u doba online nastave, šestero učenika 2.b razreda s nastavnikom engleskog jezika Davorom Plešeom prikupljalo je podatke te iznosilo svoja iskustva i misli o očuvanju okoliša. Pojašnjavajući što se sve radilo, prof. Pleše kaže:
– Učenici su za početak promišljali što oni, njihova obitelj, škola, mjesto u kojem žive te Republika Hrvatska rade po pitanju zaštite okoliša, kao i kako bi svatko od navedenih mogao u budućnosti još više doprinositi ekološkoj svijesti.
Pretraživanjem internetskih izvora, došli smo do zanimljivih podataka o količini otpada koju Hrvatska i njeni stanovnici proizvedu, postocima otpada koji se reciklira, udjelu energije koja dolazi od obnovljivih izvora energije, ali i iz nuklearne elektrane Krško.
Također smo saznali koliko je potrebno za biorazgradnju različitih materijala, koliko možemo uštedjeti korištenjem štednih žarulja ili zatvaranjem vode prilikom pranja zubi.
Učenici su istražili udruge koje se u Hrvatskoj bave ekologijom te pronašli primjere nekoliko projekata i akcija čišćenja koje su se provodile.
Škola bez otpada
Budući da je jedan od glavnih ciljeva bio prezentiranje konačnih uradaka učenicima iz partnerske srednje škole u Turskoj, naši učenici sudjelovali su u dva video-susreta 28. travnja i 13. svibnja u trajanju od po 45 minuta s učenicima iz partnerske srednje škole u turskom gradu Eskişehiru.
Ovaj grad od 700 tisuća stanovnika često nazivaju »Malim Amsterdamom«, a radi se i o studentskom gradu budući da se u njemu nalazi nekoliko fakulteta. Srednja škola Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi ima oko 500 učenika, redovito sudjeluje u projektima Europske unije, iako se sama škola nalazi na azijskom kontinentu.
Učenici ove škole često odlaze na razmjene učenika u Njemačku, a brojni nastavnici iz Turske upravo u ovoj školi predstavljaju svoje uspješne projekte. Saznali smo da škola nema »običnih« koševa za smeće, već samo spremnike za recikliranje, stoga ne proizvodi otpad, već sve reciklira u suradnji s gradom i regijom.
Dupini u Bosporu
Učenici naše škole predstavili su svoj razred, školu, Delnice, Gorski kotar i Hrvatsku. Fotografije Gorskog kotara jako su se svidjele učenicima iz Turske te su pokazali interes za posjet u budućnosti.
Naravno, vršnjacima iz Turske predstavili smo konačni rezultat našeg rada, a učenici iz Turske također su napravili kratku prezentaciju o recikliranju i obnovljivoj energiji te su s nama podijelili kako oni utječu na zaštitu okoliša. Složili smo se kako dijelimo brojne zajedničke probleme, a u razgovorima smo se dotakli različitih tema, od koronavirusa, aktualnog Ramadana tijekom kojeg muslimani poste, do ekoloških problema.
Saznali smo kako trenutno zbog konoravirusa i manje količine prometa dupini plivaju u Bosporu, a različite vrste ptica dolaze u donedavno izrazito zagađene gradove u Turskoj.
Nedvojbeno, naš i rad naših vršnjaka iz Turske pokazali su kako je pred nama neizvjesno vrijeme u kojem svatko od nas treba aktivno pridonositi zaštiti okoliša.
Mi ovim projektom pokušavamo dati svoj doprinos, no završetak projekta nikako neće označiti i kraj naše brige za okoliš. Štoviše, prilika je i plan za nastavak aktivnosti najesen«, zaključlio je prof. Davor Pleše.
Ispravljanje pogrešaka predaka
»U Turskoj je često recikliranje ulja koja su dio njihove tradicionalne prehrane, a jednostavno je i odložiti stare baterije i odjeću za potrebite.
Razgovarali smo i kako će mlađe generacije trebati pokušati ispraviti pogreške svojih predaka, no osvrnuli smo se i na činjenicu kako je danas puno lakše doći do hrane, odjeće i ostalih potrepština nego ranije pa iz tog razloga danas ljudska vrsta stvara više otpada nego u vremenima kad je sve bilo dragocjeno, kad su se predmeti češće popravljali i čuvali«, napomenuo je Pleše.