Foto Crveni križ
U Hrvatskoj ima oko 700 spasilaca s licencom, a potrebno ih je oko tisuću, stoga se u svibnju i lipnju u svim većim gradovima - Rijeci, Puli, Zadru, Šibeniku, Splitu, Dubrovniku, Zagrebu, Osijeku i Vukovaru - održavaju tečajevi za nove kandidate
povezane vijesti
RIJEKA – Kao i dosadašnjih godina, i ove godine Hrvatski Crveni križ u svibnju i lipnju diljem Hrvatske organizira tečajeve za osposobljavanje spasilaca života na vodi.
Nužno testiranje
Prijaviti se mogu punoljetne osobe, a za sudjelovanje na tečaju potrebno je pristupiti testiranju i zadovoljiti nekoliko uvjeta, među kojima isplivati 400 metara slobodnim stilom u vremenu od osam minuta, preroniti duljinu od 25 metara, pokazati znanje plivanja prsnom tehnikom. Kako kažu u HCK-u, cijena tečaja je kao i do sada pristupačna, i iznosi 55 eura.
– Tečaj za spasioce traje sedam dana te je psihofizički vrlo zahtjevan. Na tečaju kandidati – budući spasioci prolaze teorijski i praktični dio iz sastavnica spašavanja, pružanja laičke prve pomoći te osnove ekologije i ekološke zaštite priobalja. Osim spasilačkih vještina, spasioci moraju znati i kako reagirati ako im se iz bilo kojeg razloga obrate korisnici kupališta kada se nađu u nekoj od nevolja, kako pružiti pomoć i u slučaju potrebe pozvati neku od hitnih službi.
Stav koncesionara
Stoga u sklopu tečaja kratko predavanje održe i pripadnici Odjela za prevenciju kriminaliteta MUP-a RH, odnosno Policijske uprave primorsko-goranske i na taj način poduče kandidate što učiniti u nekim od situacija u kojima se kao budući spasioci mogu zateći na kupalištima. Kandidati koji uspješno završe tečaj dobiju licencu za spasioca života na otvorenim vodama, čije je trajanje dvije godine, nakon čijeg isteka je potrebno pristupiti ispitu obnove znanja, kaže regionalni koordinator Službe spašavanja života na vodi Hrvatskog Crvenog križa za Primorsko-goransku i Ličko-senjsku županiju Ivan Uravić. Prema informacijama Hrvatskog Crvenog križa, u Hrvatskoj trenutačno ima oko 700 spasilaca s licencom, a potrebno ih je oko tisuću. U svibnju i lipnju u svim većim gradovima – Rijeci, Puli, Zadru, Šibeniku, Splitu, Dubrovniku, Zagrebu, Osijeku te Vukovaru održavaju se tečajevi za nove kandidate.
– U Rijeci je u posljednjih pet godina tečaj prošlo pedesetak kandidatkinja i kandidata te »starih« spasilaca koji obnavljaju licencu, a u prosjeku godišnje u Rijeci tečaj za obnovu licence pohađa petnaestak spasilaca. U redovitim kontaktima s koncesionarima koji zapošljavaju spasioce, vidimo da su potrebe za spasiocima velike. Naravno, to vrijedi za neke od koncesionara jer i dalje i na području PGŽ-a i LSŽ-a imamo koncesionare koji ne žele zapošljavati spasioce na kupalištu, što je svakako nedostatak za samu sigurnost korisnika kupališta – govori Uravić. Dodaje kako je na području Primorsko-goranske i Ličko-senjske županije u 2022. godini djelovalo 42 spasilaca na ukupno 22 spasilačke postaje. Broj poznatih kupališta/plaža na području PGŽ-a i LSŽ-a je 287, na temelju ILS-ine tablice uzorkovanja kvalitete vode. Po ovim brojkama vidimo da nam zaista nedostaje spasioca na plažama, ističe Ivan Uravić.
Vrijedna pravila
Za ovogodišnji tečaj, koji će se u Rijeci, na Bazenima Kantrida, održati od 15. do 21. svibnja, do sada je testiranjima pristupilo osam kandidata koji su svi uspješno zadovoljili testiranje. Za sve zainteresirane u Rijeci će se održati još dva testiranja – 25. travnja i 2. svibnja od 10 do 12 sati, također na Bazenima Kantrida.
– Naravno, ne zaboravimo da i naši spasioci nisu svemogući, tako da apeliramo i na same korisnike kupališta da ne zaborave na pravila i savjete kako biti bezbrižan i siguran prilikom boravka na kupalištima. Neka od pravila koja uvijek vrijedi ponoviti i slijediti su: plivaj u blizini plaže, poštuj upute i znakove spasilaca, izbjegavaj pretjerano izlaganje suncu, ne ulazi vruć u vodu, najmanje jedan sat nakon obroka ne ulazi u vodu, ne pij alkohol, poručuje Ivan Uravić.