Foto M. KRMPOTIĆ
Šetnica je duga nešto više od 500 metara, a na nju se ulazi nedaleko od poznatog starosušičkog dvorca. U TIC-u će biti uposlena Blažica Sveticki, dugogodišnja turistička djelatnica i autorica brojnih zanimljivih programa i manifestacija
povezane vijesti
RAVNA GORA/STARA SUŠICA – Brojne manifestacije vezane uz ovogodišnje obilježavanje Dana općine i župe Ravna Gora počele su jučer prezentacijom novih turističkih sadržaja i mogućnosti ravnogorskog područja – otvaranjem šetnice kraj starosušičkog dvorca te otvaranjem Turističko-informativnog centra u Sportsko-poslovnom centru Goranka u Ravnoj Gori.
Šetnica je duga nešto više od 500 metara, a na nju se ulazi nedaleko od poznatog starosušičkog dvorca i u srži je zamišljena kao šetnica kojom se oživljava, između ostalog, i povijest tog kraja pa su stoga i postavljene table koje pojašnjavaju dijelove povijesti – dvorac, Karolinsku cestu, tvornicu stakla… Povezana s dvorcem, Centrom za velike zvijeri i Centrom za brdsko-planinsku poljoprivredu, šetnica svakako nudi mogućnost višesatnog zanimljivog boravka u Staroj Sušici, od upoznavanja s velikim zvijerima i velikanima koji su ovdje gradili dvorac pa do čistog uživanja u prirodi. Na šetnici će, ističe načelnik Ravne Gore Mišel Šćuka, biti još radova.
Proširenje jezera
– U planu je uređenje još jedne dionice, ali u to će se ići kad budu gotovi poslovi vezani uz novu trasu plinovoda koja će ići ispod jezera. U suradnji s Hrvatskim vodama planiramo provesti postupak tzv. odmuljavanja kako bismo proširili jezero na nekih 100 metara dužine, čime bi bilo uljepšano cijelo ovo područje, a šetnica bi bila još atraktivnija. Nadalje, povezat ćemo ulaz u šetnicu i dvorac nogostupom, u planu je i uređenje parka iznad jezera i to ulaganjem oko 500.000 eura, a želja nam je kasnije vezati ovu šetnicu s Božjim studencem, lokacijom u ulici Vrh u Ravnoj Gori. Time bismo posjetiteljima ponudili šetnicu na kojoj bi se moglo boraviti više sati. Uz samu šetnicu postavili smo drvene ležaljke, klupe i stolove, uređeno je i dječje igralište, a za sve što je rađeno koristili smo prirodne materijale – rekao je načelnik Šćuka.
Nakon otvaranja Frankopanske šetnice uslijedilo je i otvaranje TIC-a Ravna Gora u kojem će biti uposlena Blažica Sveticki, dugogodišnja turistička djelatnica i autorica brojnih zanimljivih programa i manifestacija. TIC Ravna Gora će, rekla je Blažica Sveticki, svakog radnog dana biti otvoren od 10 do 14 sati, a subotom i nedjeljom od 9 do 12 sati.
Pružanje informacija
– Naravno, za sve potrebne turističke informacije bit ćemo dostupni stalno putem telefona i društvenih mreža. Temeljni cilj bit će nam pružanje informacija svim turistima koji dođu na ovo područje, rad sa strankama te organizacija turističkih, zabavnih i ostalih sličnih manifestacija – najavila je Blažica Sveticki, a pojašnjavajući razloge pokretanja rada TIC-a, načelnik Šćuka rekao je da je spajanje svih nekadašnjih goranskih turističkih zajednica u zajedničku Turističku zajednicu Gorskog kotara bilo dobro zbog prezentacije Gorskog kotara kao cjeline.
– No, u samim mjestima počelo se događati da određene turističke manifestacije i aktivnosti nisu dovoljno kvalitetno prezentirane, a znalo je biti i problema s organizacijom. Zato smo odlučili pokrenuti rad TIC-a te odabrali osobu koja je cijeli život davala značajan doprinos razvoju turizma na području Ravne Gore pa nam je drago što se Blažica Sveticki javila na natječaj i što će svojim iskustvom i znanjem pripomoći daljnjim turističkim iskoracima ovog kraja – rekao je načelnik Mišel Šćuka.
»What A Wonderful World« uz šetnicu
Dio Frankopanske šetnice je i skulptura »What A Wonderful World« akademskog kipara Denisa Kraškovića koja je stvorena tijekom ovogodišnjeg saziva Goranske kiparske radionice Lokve. Otvaranju šetnice koje je dio ta skulptura nazočio je i Milivoj Diklić, predsjednik GKR-a, koji je rekao da su skulpturom predočene note te čuvene pjesme koju je 1967. godine proslavio Louis Armstrong.
– Vjerujem da smo postavljanjem ove skulpture uljepšali i obogatili ovu šetnicu, a svakako je zanimljivo da će se zimi moći koristiti i kao hranilište za srne – rekao je Diklić, dodavši da je u planu i audio- dodatak, odnosno pokušat će se urediti sustav koji bi pri prolazu ljudi uz skulpturu omogućavao slušanje nekoliko taktova te pjesme.