INFOPUNKT

Crvenim tulipanima na Korzu obilježen Svjetski dan Parkinsonove bolesti

Barbara Čalušić

SNIMIO SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO SERGEJ DRECHSLER



RIJEKA – Udruga Parkinson i mi, u suradnji s Klinikom za neurologiju KBC-a Rijeka i Katedrom za neurologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i uz pokroviteljstvo Ministarstva zdravstva obilježila je Svjetski dan Parkinsonove bolesti u gradovima na riječkom Korzu. Na prigodnom infopunktu predstavnici Udruge dijelili informativne i promotivne materijale te crvene tulipane, simbole borbe protiv Parkinsonove bolesti.


U obilježavanju su sudjelovali i psiholozi koji su pružali podršku i savjete oboljelima te fizioterapeuti koji su vodili individualne vježbe kako bi potaknuli na fizičku aktivnost, a Elio Bašan predstavio je ples koji olakšava pokret i nošenje s posljedicama bolesti. Program je nastavlja predavanjima u Gradskoj vijećnici u kojima su sudjelovali stručnjaci i suradnici riječke neurologije.


Ova progresivna neurološka bolest u Hrvatskoj pogađa više od 17.500 građana, a smatra se najbrže rastućim neurološkim poremećajem na svijetu, od kojeg trenutno boluje više od 10 milijuna osoba. Prema istraživanjima, broj oboljelih od Parkinsonove bolesti udvostručio se u posljednjih 25 godina, a očekuje se da će do 2040. godine broj oboljelih premašiti 20 milijuna.