Osmišljena je široka paleta mogućih suvenira, a za početak su odabrane četiri vrste suvenira – šalice, torbe za plažu, podlošci za računalni miš i krpica za brisanje naočala – koje je moguće kupiti u knjižari i papirnici »Ana« te turističkoj agenciji Crikvenica Tourist
povezane vijesti
CRIKVENICA – Turistička zajednica grada Crikvenice nedavno je osmislila novi turistički proizvod – suvenire zahvaljujući kojima će gosti i posjetitelji Rivijere Crikvenica po povratku svojim domovima još dugo pamtiti sretne trenutke provedene upravo na crikveničkoj rivijeri. Inspiracija za nove suvenire pronađena je u slikama Marijana Mavrića, poznatoga slikara i umjetnika iz Selca, koji je ove godine zaslužio i Nagradu Grada Crikvenice za životno djelo. Kako pojašnjavaju iz crikveničke turističke zajednice, riječ je o slikama koje su prepoznatljive i posebne, baš kao i njihov karizmatičan autor.
– Slike kazuju tisuće priča i svjedoče o bogatoj kulturno-povijesnoj baštini ovoga kraja. Prizivaju miris soli, beskrajnu igru plavo-zelenog krajolika, šum mora. Istovremeno bude dječju zaigranost i znatiželju te mudrost iskusnog promatrača, ističu iz TZG-a Crikvenice.
Vjerodostojno preneseni doživljaji
Nakon što je TZG Crikvenice osmislio motive vezane uz crikveničku rivijeru, Marijan Mavrić je izradio slike. Potom su dizajneri pokazali svoju kreativnost i domišljatost te ponudili široku paletu mogućih suvenira. Za početak su odabrane četiri vrste suvenira – šalice, torbe za plažu, podlošci za računalni miš i krpica za brisanje naočala. Kako bi ovi predmeti bili što dostupniji, TZG Crikvenice je dogovorio njihovu prodaju na dvjema lokacijama u centru Crikvenice – u knjižari i papirnici »Ana« te turističkoj agenciji Crikvenica Tourist. Direktorica Turističke zajednice grada Crikvenice Marijana Biondić ne krije svoje oduševljenje novim suvenirima.
– Mavrićeve slike specifičnoga stila na našim suvenirima, pomalo dječje, naivne, živopisne, bliske su svim generacijama. Bude snažne emocije, a doživljaji svih četiriju mjesta naše rivijere vjerodostojno su preneseni na njih. Marijan Mavrić je na svojim slikama uspješno »uhvatio« tradicijske trenutke – način gradnje u prošlosti (kuća s velikim dvorištem), ljubavnike na tradicijskom plovilu (guc)… Ističu se i kulturno-povijesne znamenitosti i posebnosti (crkva, riva, kaštel), narodna nošnja te biljke karakteristične za ovo podneblje (ružmarin, lovor, kadulja), izjavila je Biondić.
Također, Biondić otkriva kako ovdje priča ne staje, jer budućnost će donijeti još mnogo novih uporabnih predmeta s Mavrićevim motivima. U planu su gastrosuveniri (kuhinjska daska za rezanje, pregače, podlošci za čaše itd.), suveniri za plažu (ručnik, japanke, ležaljka, frizbi, krema za sunčanje…), suveniri vezani uz zdravlje (podloga za vježbanje, boce za vodu…) te ostalo (igraće karte, šibice…).
– Svaki suvenir s Mavrićevim motivima na svoj način simbolizira identitet Rivijere Crikvenica. Vjerujemo da će unijeti radost u brojne domove diljem svijeta te postati dijelom najdražih uspomena naših posjetitelja, kao i pozivnica za stvaranje novih. Kad ih vidite, znat ćete da su s Rivijere Crikvenice!, govori Biondić.
Rad s djecom
Čitavim projektom, odnosno konačnim produktom, zadovoljan je i Marijan Mavrić. Slikar je dao zanimljivu usporedbu između svojih slika na ovim suvenirima i onih klasičnih, koje inače slika.
– Kada osoba dođe kod mene i kupi moju sliku ode kući i objesi je u sobu. Nitko je ne vidi osim njega! A ovi predmeti šire umjetnost među većim brojem ljudi, i to je ono što me čini sretnim, ističe Mavrić.
Selačkog umjetnika pitali smo i odakle je crpio inspiraciju za oslikavanje ovih suvenira, kao i koliko je Crikvenica čest motiv njegovih radova, odnosno smatra li da je element lokalpatriotizma jedna od važnijih odrednica koje definiraju njegovo stvaralaštvo i umjetnički izričaj.
– Imam 80 godina, tijekom kojih sam doista mnogo toga doživio i prošao. Moja inspiracija proizlazi iz samog života. Element lokalpatriotizma mi nije presudan. Naravno da prostor, priroda i okruženje u kojem čovjek živi, radi i djeluje oblikuju njegovo stvaralaštvo. Ali umjesto Crikvenice moj dom mogla bi jednako tako biti, primjerice, i Mongolija. S druge strane, ono što je na mene izrazito djelovalo svakako je višegodišnji susret i rad s djecom u nekadašnjem dječjem domu, odnosno današnjem Centru »Izvor« Selce. Jednom sam u sovjetskom časopisu »Aganjok« pročitao da bi umjetnost trebala biti lice vremena. Kada bi to bila istina, onda bih ja u svojim radovima koristio samo crnu boju. Zato mi je rad s djecom omogućio drukčiji pogled na svijet te zbog njih u svojim radovima koristim vedrije boje, zaključio je 80-godišnji umjetnik i slikar Marijan Mavrić.