Foto Walter Salković
Iako je pitanja bilo puno, samo vijećnici Unije Kvarnera postavili su ih 11, najviše je bilo vezano za rad komunalnih redara, na koje se, tvrde zastupnici u Gradskom vijeću, žale i građani. Branio ih je gradonačelnik Gregorović, koji je upozorio da ni oni ne mogu sve sami bez savjesnih građana
povezane vijesti
Nakon dviju konstituirajućih, održana je i prva »prava« sjednica Gradskog vijeća Grada Cresa. Prvi put kao gradonačelnik Marin Gregorović odgovarao je na pitanja koja su mu tijekom aktualnog sata postavljali vijećnici svih opcija.
Aktualni sat otvorila je Eliana Zec Solina, koju je zanimalo hoće li se na Tramuntani povećati kapaciteti spremnika za otpad jer ne zadovoljavaju ljetne potrebe, je li Grad upoznat s dodatnim korištenjem vodom iz Vranskog jezera za potrebe igrališta za golf i kakav će to imati utjecaj na okoliš te kad će gradonačelnik provesti predizborno obećanje o uvođenju otvorenog proračuna.
Gregorović je odgovorio da su prikupljene ponude i očekuje da će se 1. siječnja 2022. uvesti otvoreni proračun, vjeruje da je komunalna tvrtka Vodoopskrba i odvodnja upoznata sa svime što se planira oko igrališta za golf i neće dopustiti ugrožavanje stabilnosti jezera, a složio se da preko ljeta mnoga manja mjesta nisu dobro riješena sustavom gospodarenja otpadom i da to treba popraviti.
Sjever i jug
Trojica vijećnika Unije Kvarnera, Đanino Sučić, Robert Kučić i Daniele Surdić postavili su ukupno 11 pitanja. Sučić je upozorio na otvorene električne kabele u naselju Melin i nedostatak površina za parkiranje na Grabru te upitao kad će se postaviti obećani uspornici prometa u Orlecu.
Zatražio je detaljno izvješće koliko je prijava dobilo Komunalno redarstvo zbog kršenja zabrane građevinskih radova u sezoni te što su učinili po tim prijavama, a zanima ga kada i kako će se riješiti pitanje vodoopskrbe naselja sjeverno od Cresa.
– Problem je to za opstanak stanovništva, za gospodarski razvoj i bilo kakvo promišljanje budućnosti. Dok se na jugu otoka razmišlja o navodnjavanju igrališta za golf, naša su sjeverna domaćinstva na cisternama.
Rade li se planovi sukladno prostorno-planskoj dokumentaciji i planiramo li kandidirati te projekte na fondove EU-a, upitao je Sučić. Gradonačelnik Gregorović odgovorio je da za vodoopskrbu Tramuntane postoje projekti, neki čak i s građevinskom dozvolom, kao što su desalinizatori u Belom i Porozini.
– Treba razgovarati s mjesnim odborima kako bismo uskladili njihove želje i potrebe s financijskim mogućnostima, a financiranje iz europskih izvora nije bilo moguće u ovom programskom razdoblju, objasnio je Gregorović.
Robert Kučić je upozorio na ljetne gužve na otočnim prometnicama i nužnost uvođenja treće trake na pristaništu Merag, zatražio je izvješće o tome koje se manifestacije financiraju iz javnih izvora te pozvao gradonačelnika u Valun na razgovor o problemima koji muče mještane.
– Doći ću u Valun, a prije toga ću predložiti da mjesni odbor izabere predsjednika, u suprotnom ga treba raspustiti, odgovorio je Gregorović te podsjetio da Hrvatske ceste planiraju treću traku za Merag.
Velik teren
Daniele Surdić upozorio je da je Turistička zajednica u sezonu ušla loše organizirana i kampanjski te da je prvi sastanak Odbora za manifestacije, čiji je član, održan tek 17. kolovoza.
– Tko je dotad odlučivao koje će se manifestacije održati i financirati, jedna osoba ili neko tijelo, upitao je Surdić, te upozorio na nedostatak parka za pse čiji se izmet može naći čak i na dječjim igralištima.
Treće Surdićevo pitanje odnosilo se na sustav prometnog redarstva u koji je Grad dosta uložio, a rezultata nema. Na rad komunalnog i prometnog redarstva primjedbe je imao i Roby Orlić.
– Komunalnim su redarima proširene ovlasti, plaćen im je tečaj, kupljena odgovarajuća aplikacija, čak im je povećana plaća. Zanima me koliko su napisali kazni, koliko je novca došlo u gradski proračun te jesu li bilo što napravili vezano za ilegalna kampiranja, pitao je Orlić.
Nadovezala se predsjednica Vijeća, Natalija Marelić Tumaliuan, koja također dobiva prigovore građana na rad komunalnih redara te upitala kad će se uvesti reda u korištenje javnih površina.
U obranu komunalnih redara stao je gradonačelnik Gregorović.
– Dva redara pokrivaju površinu od 292 kilometra četvornih, a ovlasti i zadaci im se stalno proširuju. Naši redari reagiraju na svaku prijavu, prosljeđuju ih dalje nadležnim službama ili izdaju opomene i kazne.
U ovom mandatu uredit će se barem jedan park za pse, a problem izmeta na ulicama ne može se riješiti bez savjesnih vlasnika. Što se tiče prometa, nužna je suradnja s policijom jer redari ne mogu sve sami.
Kod korištenja javnih površina dio odgovornosti preuzelo je Gradsko vijeće, koje donosi plan lokacija, a sva kršenja su fotodokumentirana i imamo sve argumente za bilo kakve postupke nakon sezone, rekao je gradonačelnik.