SNIMIO VEDRAN KARUZA
Rečeno je to na konferenciji za novinare na kojoj su predstavljeni ciljevi i rezultati projekta, za koji je osigurano bespovratnih oko 1,5 milijuna eura
povezane vijesti
RIJEKA – Centar za rehabilitaciju Rijeka je u sklopu europskog projekta „Centar za rehabilitaciju – za našu budućnost“ unajmio i opremio pet stanova za stambene zajednice osoba s invaliditetom, intelektualnim teškoćama i autizmom, a život u zajednici olakšavaju im njihovi asistenti.
Rečeno je to na konferenciji za novinare na kojoj su predstavljeni ciljevi i rezultati projekta, za koji je osigurano bespovratnih oko 1,5 milijuna eura iz operativnog programa Europskog socijalnog fonda, a provodio se od srpnja 2021. do prosinca ove godine.
Ciljna skupina projekta bile su odrasle osobe s invaliditetom, članovi njihovih obitelji i djelatnici Centra.
Projekt omogućava nastavak transformacije i deinstitucionalizacije domova socijalne skrbi za osobe s invaliditetom, olakšavanje pristupa životu u zajednici osobama s intelektualnim teškoćama i veću socijalnu uključenost osoba s invaliditetom. U životima osoba s invaliditetom ključne su osobe djelatnici Centra, kojima je najvažniji zadatak osnažiti korisnike i poticati njihove jake strane.
Unajmljena su i opremljena po dva stana u Rijeci i Matuljima te jedan u Kastvu, uključeno je 25 korisnika organiziranog stanovanja te je osigurana edukacija i osposobljavanje 29 djelatnika.
Stanovi su visoko funkcionalni i prilagođeni osobama s invaliditetom, a sve su aktivnosti osmišljene tako da korisnici postanu neovisniji te da preuzmu više kontrole nad svojim životom.
Za šest postojećih stanova osigurana je dodatna oprema, a za potrebe organiziranog stanovanja i poludnevnog boravka nabavljeno je pet vozila i četiri prijenosna računala.
Ravnateljica Centra za rehabilitaciju Rijeka Iva Letina rekla je da je Centar još 2019. uvidio potrebu daljnjeg širenje usluge organiziranog stanovanja. Projekt se pokazao izvrsnim pa nastavljaju s novim stanovima i projektima.
Dodala je kako nije bilo lako pronaći odgovarajuće stanove, koji su prilagođeni potrebama korisnika, kao i okolinu koja prihvaća korisnike, a susreli su se i s problemom radne snage. Trebalo je prilagoditi i korisnike koji su različitih dobi, spola, potreba, kako bi mogli živjeti zajedno, a izazovna je bila i organizacija i nadzor tih dislociranih jedinica, kako bi sve dobro funkcioniralo.
O korisnicima skrbe njihovi zastupnici i asistenti, koji im pružaju cjelodnevnu podršku i pomažu u svakodnevnom životu, aktivnostima i druženjima.