Foto D. PRPIĆ
Cilj ovih probnih istraživanja je samo steći spoznaju postoje li kulturni slojevi i na kojim dubinama, a zatim će se, kada se bude radila rekonstrukcija cijelog trga, morati provoditi arheološki nadzor i arheološko iskopavanje ako bude potrebno, kaže voditeljica istraživanja dr. Vedrana Glavaš.
povezane vijesti
SENJ – Da je u Senju bezbroj vrijednih lokacija koje svjedoče o njegovoj dugoj i bogatoj povijesti, potvrđuju i probna arheološka istraživanja koja se ovih dana provode kraju, a svojevrsna su priprema za buduće uređenje Frankopanskog trga, Senjanima poznatijeg kao Mala placa.
Istraživanja koja financira Grad Senj za cilj imaju utvrđivanje arheološkog potencijala ovog područja, a u tu su svrhu otvorene dvije probne sonde.
Probne sonde
– Na sondi broj 2 ispred Lože smo na dosta plitkim dubinama pronašli kulturne slojeve kasne antike, iz petog, šestog stoljeća. Pronašli smo arhitektonske ostatke jednog objekta koji je tu bio, urušenje tog istog objekta, ali i slojeve koji sadrže izrazito veliku količinu keramike koja obuhvaća ulomke amfora, ulomke sjeveroafričke sigilate, te krovne opeke, odnosno tegule.
Vidjet ćemo hoćemo li moći ići još u dubinu i hoćemo li uopće moći jer nam posao znatno otežavaju postojeće instalacije, odnosno instalacije vodovoda, što znatno sužava prostor iskopavanja, tako da će nam puno podataka ostati ispod zemlje, kaže nam voditeljica ovog probnog arheološkog istraživanja doc. dr. sc. Vedrana Glavaš s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru.
Sve o istraživanju u Senjskom zbornikuVoditeljica istraživanja poziva i na čitanje nekih od sljedećih Senjskih zbornika, gdje će biti objavljeni podaci i o ovom istraživanju. |
U prvoj sondi ispred Državnog inspektorata naišlo se je na predaustrijski odvodni kanal koji je još u funkciji, a kanal je zatrpan šutom i građevinskim materijalom koji potječe od obnove razrušenog Senja nakon Drugog svjetskog rata.
– Nismo očekivali da će odvodni kanali biti toliko monumentalni. Međutim, došli smo do dubine nekih 1,8 metara kada se uspostavilo da su ti kanali zapravo još uvijek u funkciji. Tako da smo mi stali kako ne bismo oštetili neke tokove koji su još uvijek u upotrebi. Na tom području sonde 1 pronađeni su temelji kuće koja je svojevremeno tu bila, ali nismo naišli na antičke kulturne slojeve koji su puno dublje i do kojih se ne može zbog tih odvodnih kanala, pojašnjava dr. Vedrana Glavaš.
Slijedi analiza
Kaže i kako slijedi zakopavanje postojećih sondi i dovođenja terena u prvobitno stanje, a onda je na redu kabinetski posao za arheologe, odnosno izrada nacrta, obrada keramike i analiza svih kulturnih slojeva i njihova usporedba s dosadašnjim podacima.
– Cilj ovih probnih istraživanja je samo steći spoznaju postoje li kulturni slojevi i na kojim dubinama, a zatim će se, kada se bude radila rekonstrukcija cijelog trga, morati provoditi arheološki nadzor i arheološko iskopavanje ako bude potrebno. Koliko je meni poznato, današnje stanje trga neće još dugo ovako izgledati, jer i sam razlog zbog čega mi i kopamo je buduće preuređenje Frankopanskog trga koje je u planu kroz sljedećih nekoliko godina.
Međutim, da bi se mogla prikupiti sva dokumentacija i pribaviti financijska sredstva, potrebno je znati što se može očekivati ispod zemlje, a to je i razlog zbog čega mi provodimo naše probno istraživanje. Nadam se da će se prilikom uređenja provesti i arheološko istraživanje barem na jednom dijelu trga, pa ćemo tom prilikom možda uspjeti dobiti nešto više podataka o tome što se nalazi ispod naših nogu dok hodamo Malom placom, zaključuje dr. Glavaš.