PREOSTALO ASFALTIRANJE

Adamićeva u prometu od 2. svibnja, dobro napreduje i izgradnja autobusnog kolodvora

Marinko Glavan

SNIMIO SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO SERGEJ DRECHSLER

Nakon što Hrvatske ceste obave asfaltiranje, promet Scarpinom, Adamićevom, Trpimirovom, Rivom i Zajčevom odvijat će se kao i prije početka radova, no samo privremeno



RIJEKA – Svi radovi u Adamićevoj i okolnim ulicama, započeti još u srpnju 2023. godine, trebali bi biti završeni 2. svibnja ove godine, potvrđeno je iz Hrvatskih cesta (HC) koje, nakon što je Komunalno društvo Vodovod i kanalizacija (ViK) završilo s najvećim dijelom zahvata na obnovi postojeće te izgradnji nove kanalizacijske i vodovodne infrastrukture, izvode radove na obnovi kolničke površine i pratećih zahvata.



Po završetku radova prometno rješenje Adamićeve, Trpimirove, Rive, Zajčeve i okolnih ulica ostat će kakvo je bilo prije početka radova, odnosno teći će Adamićevom i Trpimirovom u smjeru zapada, a Rivom i Zajčevom prema istoku, no samo privremeno, do izgradnje novog autobusnog kolodvora na zapadnoj Žabici i spojne ceste od Žabice do ceste D-403, kada će biti uvedeno novo prometno rješenje u centru grada prema kojemu će promet Rivom biti dvosmjeran, kao i Adamićevom, s tim da će Adamićeva biti polupješačka zona kojom će smjeti prometovati samo gradski autobusi, taxi vozila i vozila interventnih službi, potvrđeno nam je iz Upravnog odjela za urbanizam, prostorno uređenje i graditeljstvo Grada Rijeke.


Uređenje Trga Žabica




– Izgradnjom novog autobusnog kolodvora te drugim zahvatima koji će se dogoditi u narednom razdoblju (izgradnja produžene Ulice Riva, izgradnja marine Baroš, nastavak uređenja javnih površina, preregulacija prometa glavnih koridora) realizira se planirano urbano i prometno preuređenje središta grada. Nakon izgradnje autobusnog kolodvora planirana je nova regulacija prometa u užem gradskom središtu i na Trgu Žabica. Projektima koji su izrađeni do danas, a pratili su provedbu urbanističko-arhitektonskog natječaja, izradu i usvajanje detaljnog plana uređenja te izradu projektne dokumentacije za autobusni kolodvor, predviđena je izmjena prometnog režima na prometnicama od Trga Žabica do Jelačićevog trga. Cilj svih zahvata je postizanje veće kvalitete prostora užeg središta grada za pješački promet i jačanje značaja javnog gradskog autobusnog prometa, ističu iz Odjela za urbanizam.



Planirano novo prometno rješenje je, stoji u odgovoru na naš upit o budućem prometnom ustroju centra Rijeke, da se potez od Scarpine, preko Adamićeve, do Trpimirove ulice rezervira isključivo za javni gradski prijevoz i taksi vozila, čime se autobusna stajališta približavaju zoni Korza, a omogućava se i uređenje novih pješačkih površina u Henckeovoj i Splitskoj ulici, pri čemu ulice Riva i Ivana Zajca postaju dvosmjerne za sav promet.


– Navedene mjere pridonijet će povećanju kvalitete prostora središta grada, kao i javnog gradskog autobusnog prijevoza, te su potpuno usklađene sa strateškim gradskim razvojnim ciljevima, kažu u Odjelu za urbanizam, uz napomenu kako je planirano prometno rješenje moguće izvesti tek nakon ukidanja autobusnog kolodvora s današnje pozicije na Trgu Žabica, odnosno po dovršetku izgradnje novog autobusnog kolodvora.


Prometna studija


U svrhu dodatne provjere ovog rješenja, dodaju, u suradnji s Hrvatskim cestama, pokrenuta je izrada Prometne studije središnjeg područja grada koja će analizirati novu regulaciju prometa na dionici od Trga Žabica do Jelačićevog trga, izgradnju produžene Ulice Riva, odnosno spojne ceste od Trga Žabica do ceste D403, uključivanje novoizgrađene ceste D403 u sustav gradskih prometnica, te utjecaj novih parkirališnih i garažnih kapaciteta na odvijanje prometa – novog parkirališta na Delti, garaže autobusnog kolodvora i garaže novoplanirane marine u ACI marini Rijeka u Porto Barošu.



– U prostornom smislu studija obuhvaća područje šireg centra grada od željezničkog kolodvora na zapadnoj strani do Piramide i Brajdice na istočnoj strani. Studija će izvršiti analizu postojećeg stanja na prometnoj mreži, prognozu količina prometa u planiranom razdoblju, te ispitati varijante dogradnje prometne mreže kroz nekoliko scenarija. Rezultat studije bit će prikaz dugoročno najpovoljnije varijante s navođenjem mjera koje treba provesti te navođenjem potrebnih projekata. Prometna studija izrađuje se u zajedničkoj suradnji Grada Rijeke i Hrvatskih cesta, o čemu su potpisani sporazum o suradnji te sporazum o zajedničkoj javnoj nabavi. Pokrenuta je javna nabava za izradu studije te je u tijeku prikupljanje ponuda. Studija će biti izrađena do kraja ove godine. Vezano za buduće uređenje Trga Žabica, najveća promjena dogodit će se ukidanjem današnje funkcije ovog prostora, odnosno funkcije autobusnog kolodvora. Novim arhitektonskim rješenjem pješački dio Trga Žabica je osmišljen kao površina isprepletena zelenilom i sadržajima za pješake, a prometni dio trga podijeljen je na dva smjera, svaki s po tri prometna traka te baziran na navedenim elementima, stoji u odgovoru Odjela za urbanizam.


Mikrotuneliranje na dubini od 3 do 4,5 metara


Što se samih radova u Adamićevoj i okolnim ulicama tiče, ViK, kao glavni nositelj investicije, završio je s izgradnjom novog transportnog sanitarnog kolektora, i to polaganjem cijevi postupkom mikrotuneliranja, na dubini od 3 do 4,5 metara, zbog čega, ističu iz ViK-a, nije bila ugrožena stabilnost objekata s obje strane ceste, kao što je i kolektor prošao ispod postojeće infrastrukture koja se kasnije zamijenila.



Izvedeni su i završeni radovi na transportnom sanitarnom kolektoru, sekundarnim kolektorima odvodnje te transportnom i opskrbnom vodovodu. Kompletno su izvedeni radovi na Kišnom preljevu Roda na Jadranskom trgu, a ukupno je izgrađeno više od kilometra novog transportnog kolektora, kao i transportnog i opskrbnog vodovoda, 1,7 kilometara kanalizacijskih kolektora te kilometar instalacija za nadzor i upravljanje sustavom.


Od radova koje je ugovorio ViK preostao je još manji dio, uglavnom u ulicama Matije Gupca i Ribarskoj, uz popločenje trga ispred Palazzo Modella te ugradnju poklopaca vodovoda i kanalizacije koji će biti postavljeni prilikom asfaltiranja prometnica. Ukupna vrijednost investicije ViK-a iznosila je 7,37 milijuna eura.


Obnova 650 metara kolnika


Hrvatske ceste obnavljaju dionicu državne ceste DC8 kroz Scarpinu, Adamićevu i Trpimirovu ulicu u Rijeci, u dužini od 650 metara, radove izvodi GP Krk, a nadzor Rijekaprojekt. Izvodi se obnova kolničke konstrukcije izvođenjem armiranobetonske kolničke ploče debljine 15 centimetara te izvođenjem asfaltnih slojeva u debljini od devet centimetara. Mijenja se dio kamenih rubnjaka uz cestu i izvodi se prelaganje postojećih instalacija HEP-a i HT-a, uz obnovu nogostupa uz ceste.