foto: Edi Prodan
Ocjenjivački sud vodio je ugledni riječki enolog Tomislav Pavlešić, inače znanstvenik na Odjelu za biotehnologiju riječkog Sveučilišta, koji je i jedan od najzaslužnijih za stalni rast kvalitete vina što se pojavljuju na ovoj smotri.
povezane vijesti
Dejan Rubeša, ugledni kastavski vinar, jedan od najzaslužnijih za sjajnu renesansu Kastavske belice apsolutni je pobjednik 16. Martinje pul Marčeji, tradicionalne smotre vina koja se organizira povodom jednog od najznačajnijih vinskih blagdana – Martinja. Velik broj prijavljenih vinara s područja općine Viškovo te gradova Kastva i Rijeke, ali i iz drugih krajeva tako da se ove godine na natjecanju pojavilo i vino s Krka, podijeljena su bila u četiri skupine. U prvoj, “domaće belo” pobjednik je Goran Cetina dok su drugo i treće mjesto zauzela vina Arsena Jardasa.
U kategoriji “kupovno” prva dva mjesta zauzela su vina Dejana Rubeše, dok je treći bio Arsen Jardas. Kategorija “mešano” pobjedu je donijela Kristianu Lučiću, drugi je bio Arsen Jardas dok se na treću poziciju plasirao Dino Štefan. I na kraju kategorija “črno” donijela je prve dvije pozicije Konobi Kovačevi dok se na treće mjesto probio dugogodišnji riječki vinar Boris Acinger.
Ocjenjivački sud vodio je ugledni riječki enolog Tomislav Pavlešić, inače znanstvenik na Odjelu za biotehnologiju riječkog Sveučilišta, koji je i jedan od najzaslužnijih za stalni rast kvalitete vina što se pojavljuju na ovoj smotri. Na žalost, zbog poznatih problema s epidemijom koronavirusa ove godine su marčejskoj Martinji smjeli prisustvovati samo nagrađeni kao i članovi ocjenjivačkog suda, dok se u godinama koje dolaze očekuje širenje ne samo vinarstva nego i vinogadarstva.
Posebni zamah toj poljodjeljskoj djelatnosti trebao bi dati i kastavski matičnjak, vinograd zadužen za proizvodnju autohtonih sorti koje su najpodesnije za uzgoj na kastavsko-halubajskom području, ali i onom oko Srdoča, Pehlina, svih onih terena na kojima se nekad uzgajala vinova loza.
U očekivanju 17. Martinje pul Marčeji, čestitke organizatorima iz Udruge Marčelji zahvaljujući kojoj se tradicija nije prekinula, zahvaljujući kojoj je vinarstvu u ovom dijelu Primorsko-goranske županije dan novi uzlet.