
Snimio Marin ANIČIĆ
Gyula Andrassy, jedan od najuspješnijih mađarskih, odnosno austrougarskih političara, umro je u Voloskom u vili Minach 18. veljače 1890., što je bio povod jučerašnjoj svečanosti kojoj je prisustvovao i mađarski veleposlanik u Hrvatskoj József Magyar
OPATIJA U Opatiji i Voloskom jučer se obilježavalo 125 godina od smrti grofa Gyule Andrassyja, jednog od najuspješnijih mađarskih, odnosno austrougarskih političara koji je umro u Voloskom 18. veljače 1890. godine.
Grof Andrassy najviše se pamti po svom sudjelovanju u stvaranju Austro-ugarske nagodbe kojom je utemeljena ova višenacionalna monarhija 1867. godine. Kao premijer Ugarske radio je pak na sklapanju Hrvatsko-ugarske nagodbe iz 1868. godine, dok je 1871. postao ministar vanjskih poslova Austro-Ugarske, što je tada bila jedna od najviših političkih funkcija.
Osim toga, jedan je od organizatora Berlinskog kongresa 1878. godine na kojemu su sudjelovale tadašnje europske velesile, a na kojem je prihvaćen Andrassyjev prijedlog suprotstavljanja ruskom nadiranju prema Sredozemlju.
Na početku lungomara u Voloskom otkrivena je edukativna ploča na pet jezika koja dočarava život grofa Andrassyja. »Svi oni koji dođu u Opatiju moraju znati koje se sve povijesne ličnosti uz nju vežu. Ovo je za nas veliki iskorak i nastavit ćemo na ovaj način educirati goste Opatije o njezinoj povijesti, čime ćemo dodatno valorizirati i oživjeti naš obalni put, lungomare«, najavio je gradonačelnik Dujmić. U predvečerje je u vili Antonio održano i predavanje o životu ovog mađarskog političara.
Dénes Sokcsevits, ravnatelj Kulturnog instituta Mađarske u Zagrebu, kaže da su to izuzetno značajne povijesne zasluge grofa Andrassyja, ali nisu i jedine:
»Prije toga, sredinom 19. stoljeća, priključio se krugu mađarskih reformista koji su pokušali promijeniti ondašnji feudalni poredak i napraviti novo, građansko društvo u Mađarskoj. U to se vrijeme susreće i s hrvatskim političarima koji su željeli uspostaviti demokratsku vlast. On sam pokušao je zbližiti ova dva naroda. To su u ono vrijeme bile doista vrlo progresivne političke ideje koje je u mađarskoj ugušila ruska intervencija. Grof je bio prisiljen emigrirati i tek krajem pedesetih godina 19. stoljeća vraća se u domovinu. Godine 1861. ponovno se aktivno uključio u politiku i postao je jedan od vodećih mađarskih političara«, kazao je povjesničar Dénes Sokcsevits.
Poznato je da je grof Gyula Andrassy bio veliki zaljubljenik u jadransku obalu, pogotovo Volosko i Opatiju.
»Za života redovito je dolazio u Volosko gdje je našao ovu vilu Minach u kojoj ga je i zatekla smrt«, dočarava Dénes Sokcsevits.
Program obilježavanja počeo je stoga tamo, u dvorištu Ville Minach polaganjem vijenaca kod spomen-ploče grofu Andrassyju o kojem su potom govorili gradonačelnik Opatije Ivo Dujmić, predsjednica udruge Baross Erzsebet Kolar i mađarski veleposlanik u Hrvatskoj József Magyar. Naznačena je pritom povijesna povezanost Mađarske i Hrvatske koja traje sve do današnjih dana.