Na pločicama piše 91 ime, a u različitim izvorima spominje se 95 žrtava, pa između 108 i 120, čak i 169… Želimo da povjesničari kažu što se točno dogodilo, rekao je Branko Čargonja, dok je jelenjski župnik predložio i otvaranje grobnice, kako bi se tako utvrdio točan broj žrtava
RIJEKA
»Kažu da vrijeme rane liječi, bojim se da to nije istina«, stihovi su iz pjesme Ivone Prosen, učenice Osnovne škole Jelenje Dražice, pročitane tijekom komemorativne svečanosti posvećene žrtvama fašističkog zločina koji se prije točno 70 godina, 12. srpnja 1942., dogodio na Podhumu.
Rane nakon ovakve tragedije, a talijanski okupatori ubili su stotinjak potpuno nedužnih ljudi, doista teško zacjeljuju. Podhumska tragedija stoga i danas zauzima značajno mjesto u kolektivnoj svijesti Grobnišćine, što se osjetiti moglo i jučer u Sobolima, gdje je podignut spomenik žrtvama na mjestu gdje je strijeljan dio njih i gdje su pokopane.
Za novi početak
Zanimljiv je bio i govor jelenjskog župnika Sanjina Francetića, koji je ponovio riječi pape Ivana Pavla II da je 20. stoljeće imalo tri velika zla, fašizam, nacizam i komunizam i dodao da Grobnišćina ima žrtve svih triju ideologija.
– Broj 70 je za nas vjernike znakovit. Ovdje su krv prolili nevini, čija je žrtva stoga značajnija. Ali ne smijemo se okretati unatrag, nego razmišljati o budućnosti. Pozivam stoga sve vjernike da nam se pridruže u svetoj misi, a i vi koji to ne radite inače ili redovito redovito, također nam se možete pridružiti. Samo tako možemo stvoriti simbol zajedništva i novog početka, rekao je Francetić, koji je predložio i otvaranje grobnice, da se možda na taj način konačno utvrdi točan broj žrtava.
Izaslanik predsjednika Ive Josipovića, Oleg Mandić, rekao je da je podhumski zločin jedan od najvećih u Drugom svjetskom ratu.
Rasvijetliti tragediju
Pridružujem se nastojanjima onih koji žele rasvijetliti tragediju, a možda bi bilo dobro krenuti s ponovnim traženjem da se otvori arhiv u Rimu, rekao je Mandić. Predstavnik PGŽ-a, predsjednik Skupštine Ingo Kamenar, naglasio je da je ova županija mnogo dala u antifašističkom i Domovinskom ratu, nažalost i mnogo žrtava, te izrazio želju da se ovakav zločin nikad ne ponovi.
Na početku svečanosti položeni su vijenci, redom su ih polagali izaslanik predsjednika Oleg Mandić, predstavnici općina Jelenje i Čavle, predstavnici PGŽ-a, SAB-a, PGŽ-a i Udruge Domovinskog rata Grobnišćine. Oko spomenika se inače okupilo stotinjak ljudi, među kojima mnogo Podhumaca, odnosno članova obitelji ubijenih. Tijekom komemoracije nekoliko je prigodnih pjesama otpjevao zbor Korezin, a program je vodila učiteljica Amalija Juretić.