Australija spada u red deset najvećih svjetskih proizvođača energije, okrenuta je tržištu Europe, a posebice EU-a gdje najviše investira
OMIŠALJ U sklopu svog obilaska Primorsko-goranske županije veleposlanica Australije u Republici Hrvatskoj Susan Cox jučer je, u pratnji Dijane Padežanin, savjetnice za gospodarstvo i politiku obišla Općinu Omišalj.
EU »stimulans«
Tijekom kraćeg razgovora održanog u sjedištu omišaljske općinske uprave Ahmetović je australskoj veleposlanici ukratko razložila sva očekivanja, nadanja ali i »traženja« Omišljana vezana uz spomenuti projekt dok je Cox, ispitujući bilo lokalne zajednice, nastojala složiti »širu sliku« o planovima koji, otkrila je, interesiraju i australske »poslovnjake«.
– Australija spada u red deset najvećih svjetskih proizvođača energije, a interes za poslovnom suradnjom i investiranjem na ovom području proizlazi i iz okrenutosti naše zemlje tržištu Europe, posebice EU-a koja je ujedno i područje u koje naši poslovni subjekti najviše investiraju, otkrila je ugledna gošća naglašavajući kako drži da bi nedavni ulazak naše zemlje u EU mogao biti vrlo značajan čimbenik usmjeravanja pažnje tamošnjih gospodarstvenika ka Hrvatskoj i PGŽ.
Omišaljska načelnica Mirela Ahmetović, predstavljajući stavove lokalne zajednice glede ambicioznih planova veznih uz izgradnju terminala za prihvat ukapljenog prirodnog plina iznijela je ocjenu da Omišljani i otočani blagonaklono gledaju na tu investiciju, ali i da su pozitivna gledanja usko vezana uz uvjete poštivanju najviših svjetskih standarda zaštite okoliša.
– Osim maksimalne primjene svjetskih standarda u zaštiti okoliša, važan element o kojemu će ovisiti stavovi stanovnika Omišlja i lokalne uprave vezani su uz dugoročne koristi koje bi, što na planu budućeg zapošljavanja, što poreza i ekoloških renti, trebala ubirati lokalna zajednica koja će u konačnici i najviše toga žrtvovati, ustvrdila je načelnica Ahmetović. I njezin i službeni stav Općine Omišalj, naglasila je, jest da se svi budući zahvati vezani uz industrijsko-energetska postrojanja moraju uklopiti u okvire sadašnjeg okruženja tog kompleksa te da se tijekom izgradnje kao i budućeg rada LNG terminala mora voditi računa o maksimalnom korištenju lokalnih kadrovskih i gospodarskih potencijala.
Na duge staze
Impresionirana viđenim, prilično skladnim i »sretnim« suživotom industrije i turizma kojega su tijekom njenog kraćeg obilaska omišaljske mjesne jezgre (i vidikovca s kojeg je imala prigodu razgledati lokalitet na kojem bi budući LNG terminal trebao niknuti) najbolje potvrđivale grupice stranih turista na koje je veleposlanica nailazila Cox je ustvrdila i da se o mogućim koristima takvih ulaganja, posebice iz »lokalnog kuta gledanja«, mora razmišljati na duge staze.
– I u Australiji smo svojevremeno svjedočili velikom investicijskom i razvojnom bumu kojeg su, posebice u rudarstvu, donijela ulaganja u izgradnju novih, velikih poslovno-industrijskih postrojenja. Sa završetkom njihove izgradnje i početkom njihova rada taj bum polako slabi. Stoga, vođena iskustvima koje smo i sami u sličnim okolnostima stekli, držim bitnim istaknuti kako je u kreiranju »okvira očekivanja« vrlo važno, osim onih koristi koje takvi projekti donose u kratkoročnom razdoblju, važno pravilno i realno sagledati benefite koje će lokalna zajednica ostvarivati na dulje staze, zaključila je Cox ne skrivajući kako će projekt omišaljskog LNG terminala zasigurno biti jedna od žarišnih točaka interesa australskih ulagača koji bi, slijedom njenog prvog službenog posjeta ovom kraju, ondje trebali doputovati u skoroj budućnosti.