Uznemirujući letak Sindikata Istre i Kvarnera

Uzbuna u LRH: Opomene pred otkaz izbrisale osmijeh s lica turističkih radnika

Marina Kirigin



   Na stanje u vlastitoj kući i kritike sindikata spram poslodavca Uprava nema nikakve komentare. Takvu je poruku prenijela glasnogovornica opatijske hotelske tvrtke Jelena Petković putem elektroničke pošte. 


    – Uprava nema komentare na bilo kakve i bilo čije letke pa tako ni letke Sindikata. LRH u usporedbi s prošlom godinom posluje puno bolje, podiže kvalitetu, počinje s investicijskim ciklusom već od ove zime, komunicira sa svojim radnicima i nagrađuje iste – stoji u odgovoru odjela za odnose s javnošću LRH.





– Koliko god da smo željeli vjerovati u iskrenost riječi predstavnika poslodavca na početku preuzimanja od strane SN holdinga, da želi suradnju sa Sindikatom i Radničkim vijećem, naša sumnjičavost pokazala se opravdanom. Poslodavac ne prihvaća nikakve sugestije, prijedloge i primjedbe, a na sva očitovanja Sindikata ili RV daje protuočitovanja kojim pokušava negirati naše prijedloge i primjedbe. Kako bi među radnicima stvorili dojam da su Sindikat i RV nemoćni, sva svoja očitovanja kojim negiraju naše primjedbe i prijedloge (često rečenice vade iz konteksta čime se mijenja smisao primjedbe) oglašavaju po oglasnim pločama. 


“Posebni” ugovori


Početak takvog neprimjerenog ponašanja poslodavca započeo je pripremama oko donošenja nove organizacije koja je rezultirala s 80-tak radnika viška. Zbog oštrog stava SIK-a, Uprava je pristala da ne iskaže višak radnika, da svi radnici zadrže svoja radna mjesta i ugovore o radu. Međutim, odmah nakon toga započelo je s ponudom »posebnih« ugovora radnicima koji obavljaju poslove šefa, ali i nekih referenata, sve s opravdanjem da ti radnici imaju samostalnost u donošenju odluka, te da se takvim ugovorima postiže veće zadovoljstvo gostiju. Smiješno… 


Ali ni to nije sve. Iako je u LRH dovoljan broj radnika, a Zakon omogućuje da se radi do 60 sati tjedno, raspored rada je takav da se veoma racionalno koriste sati, do te mjere da savjesni radnici kojima je gost na prvom mjestu, ostaju raditi i duže, a sati se ne evidentiraju. Čemu tolika štednja sa satima? Prema podacima poslodavca sedam milijuna kuna Društvo koštaju ostvareni minusi sati radnika, a radnici su mogli raditi i napraviti nešto korisno. Osim toga, Zakon ne poznaje minus sati, oni se trebaju brisati, a ne odrađivati. Nikome nije u interesu da mu poslodavac plaća nerad. Stoga je nerazumljivo zbog čega je to isplativo poslodavcu? Možda da nakon par godina kaže da ima viška radnika. Tako je to bilo u Rivieri Poreč. Riješili su se »dobrovoljno« 2/3 radnika, da bi dio tih radnika nakon dvije-tri godine ponovno primili u stalni radni odnos. 


Pušenje (ne)dozvoljeno


Štedi se na satima rada radnika u procesu »proizvodnje«, a istovremeno se zapošljava cijela brigada onih koji »nadgledaju« i kupuje se dvanaest novih osobnih automobila. Nismo protiv racionalnog utroška radnog vremena i povećanja efikasnosti rada, ali radnik bi trebao imati dovoljno vremena da se posveti gostu. Ovakvom organizacijom on to nema… Nema ni osmijeha radnika, jer su mu ga oduzeli silnim pravilima, procedurama, naputcima i slično. Radnicima se daju opomene i upozorenja pred otkaz ugovora o radu. Nemamo ništa protiv da se uspostavi radna disciplina, da svatko odgovara za svoje postupke, ali da bude nagrađen za svoj doprinos i za svoj rad. Ali zar nije smiješno da netko dobije upozorenje radi pušenja na parkingu jer je navodno narušio ugled tvrtke, dok članovi menadžment tima slobodno puše u objektima LRH – stoji u letku SIK-a, Sindikalne podružnice LRH.