Od barke koja je pisala povijest kraja i turizma ostalo je samo sjećanje, no na ljeto se kani porinuti prvi obnovljeni primjerak
CRIKVENICA U Muzeju Grada Crikvenice otvorena je izložba Vjetar Mediterana – Jadranske tradicijske barke Luciana Kebera, brodomaketara i zaljubljenika u tradicijsku gradnju. Izložba u organizaciji Instituta za pomorsku baštinu Ars Nautica nudi kroz makete sjećanje na drvene brodove naših starih.
Autor izložbe požalio se da niti jedan fakultet nema katedru o drvenoj brodogradnji, da se brodograditelje mora tražiti svijećom te da je jasno da je drvena gradnja ugrožena posljednjih desetljeća. Među maketama je najveći interes privukao kvarnerski guc, barka koja zauzima posebno mjesto u povijesti Crikvenice. Lokalno je poznatija kao crikvenički guc i jedva se razlikuje od blizanaca iz Opatije i s Raba.
Štovatelji drvene brodogradnje imaju riječi hvale za akciju Županijske lučke uprave Crikvenica koja svake godine bira najljepšu drvenu braku. Nažalost, konkurencija nije velika. Drvene barke ne čine niti jedan posto flote vezane u Crikvenici. Tek dvadesetak drvenih barki na više od tisuću vezova.
Ideje i volja
Pročelnica gradske uprave za društvene djelatnosti Jasminka Citković otvarajući izložbu istaknula je želju Crikvenice da kao grad pomorske i ribarske tradicije pokloni gucu zapaženije mjesto. Crikvenička izložba je zaista je aktualizirala pitanje crikveničkog guca. Kako je moguće da Crikvenica nije sačuvala niti jedan jedini primjerak? Prije nekoliko godina pokušavalo se izgraditi guc, no stalo se nakon nekoliko inicijalnih sastanaka. Ideja je bila da gradnja guca krene za Ribarskog tjedna, a da se sljedeće godine za Ribarski tjedan guc porine u more. Postoji ideja da se novoizgrađenih guc veže u crikveničkoj luci kao turistička atrakcija. Niz je ideja, dobra volja postoji, no realizacija zasad šteka.