Test Zakona o nezastarijevanju kaznenih djela iz pretvorbe i privatizacije

Opatija, Matulji, Lovran i Mošćenička Draga traže da Uskok istraži privatizaciju LRH

Aleksandra Kućel Ilić

Naglasak je na fazi početne privatizacije LRH devedesetih godina, te ne događaje koji još nisu pali u zastaru, poput sumnjivog kretanja cijene dionice LRH u razdoblju uoči sklapanja sporazuma iz 2007. godine 



– Da, to je točno, četiri liburnijske lokalne jedinice podnijele su DORH-u i Uskoku obavijest o sumnji na počinjenje kaznenih djela. Tijekom dosadašnjeg pokušaja rješavanja problema s dionicama LRH susreli smo se s nizom indicija koje ukazuju na mogućnost kriminalnog ponašanja. Međutim, mi nemamo instrumente kojima to možemo istražiti, pa smo se obratili nadležnim tijelima. Razumjet ćete da u ovom trenutku u interesu istrage ne mogu izlaziti s detaljima, ali uvjeren sam da će istražna tijela ovome posvetiti maksimalnu pažnju i provesti učinkovitu istragu. Bio bi to još jedan doprinos aktualnom »čišćenju « Hrvatske od organiziranog kriminala i korupcije, izjavio je gradonačelnik Ivo Dujmić.   


Na upit spominju li se u dopisu DORH-u i Uskoku upravo one sumnje vezane za LRH koje je Grad Opatija sa svojim liburnijskim partnerima i dosad iznosio u javnosti, Dujmić je odgovorio potvrdno. 


Podsjetimo, problem koji Grad ima oko LRH vezan je uz dionički paket ove opatijske hotelske kompanije. Grad Opatija u obvezi je, prema rješenju Hanfe iz 2009., objaviti ponudu za preuzimanja tih dionica po cijeni od oko 6.000 kn po komadu, čija bi implementacija za Grad značila – bankrot. Spomenuta cijena dionice određena je prema vrijednosti dionice LRH u lipnju 2007. na Zagrebačkoj burzi – dakle, u vrijeme sklapanja sporazuma između HFP-a, LRH i ondašnjih opatijskih vlasti. 




Ukratko, apsurd priče je u tome da sada Grad Opatija, nekada izvorni vlasnik LRH, po Hanfinu rješenju mora platiti 1,3 milijarde kuna za kontrolni paket dionica LRH, na koji ima pravo još iz 1992. jer je bio vlasnik nekretnina tog poduzeća! Opatija to iz svoje pozicije jedinice lokalne samouprave ne može učiniti zbog niza regula, među kojima i ona da joj je potrebno odobrenje Vlade da bi se mogla zadužiti do 20 posto od visine gradskog proračuna, pa utoliko u Gradu rješenje Hanfe smatraju neprovedivim. 


 Iz ranijih istupa gradonačelnika Dujmića u javnosti, može se zaključiti da je naglasak u obraćanju istražnim tijelima kako na fazu početne privatizaciju LRH devedesetih godina, koja potpada pod Zakon o nezastarijevanju, tako i na događaje koji još nisu pali u zastaru, poput sumnjivog kretanja cijene dionice LRH u razdoblju uoči sklapanja sporazuma iz 2007. godine. 


Više u tiskanom izdanju Novog lista, u petak, 29. srpnja