(Ne)dostupni turizam

Izazov za Staru damu: Opatija prepuna barijera za turiste u kolicima

Marina Kirigin

Snimila Marina KIRIGIN

Snimila Marina KIRIGIN

Vile i zgrade s početka prošlog stoljeća vrlo je teško prilagoditi za kretanje osoba u kolicima. Ipak, većina hotela ima po nekoliko soba za osobe s invaliditetom (Navis čak 14), dostupni su im i TIC, knjižnica, Ljetna, zdravstvene ustanove i ljekarne, no još nedostaje prava, specijalizirana plaža



OPATIJA  Turistička destinacija Opatija prilagođena je i  osobama s invaliditetom i slabo pokretnim osobama, međutim stari gradić pod Učkom, s vilama i kućama koje datiraju s početka prošlog stoljeća, ipak ne može udovoljiti svim potrebama takvih gostiju.


Prema informacijama iz Turističke zajednice grada Opatije, osobama s invaliditetom dostupne su sobe u šest hotelskih objekata na području grada. U hotelu Ambasador tri smještajne jedinice prilagođene su potrebama takvih osoba i osigurana su tri parking mjesta, u hotelu Bristol prilagođene su i opremljene četiri sobe za osobe s invaliditetom, u hotelu Astoria tri, u Grand hotelu Adriatic šest, u hotelu Milenij dvije, a u malom hotelu Navis čak 14 soba pristupačno je i za osobe s invaliditetom.


Od javnih objekata, osobama u kolicima dostupan je Turistički informativni centar TZG-a Opatija, Gradska knjižnica i čitaonica »Viktor Car Emin« i Ljetna pozornica, kao i zdravstvene ustanove Thalassotherapia Opatija, Poliklinika za hemodijalizu »Interdial«, Turistička ambulanta te tri ljekarne.




Na plaži u Ičićima postoji dizalo za spuštanje invalidnih osoba u more, a u TZG-u dodaju da su i kupališta Slatina i Lido pristupačna gostima koji se kreću u invalidskim kolicima.


Kada je u pitanju prometna infrastruktura, na području Opatije, odnosno od Voloskog do Ike postoji 58 parkirališnih mjesta za invalide. I dok je u starim objektima teško mijenjati uvjete, u svim novim objektima koji se grade itekako se vodi računa o tome da budu dostupni nemoćnim osobama. Tako primjerice u novoj sportskoj dvorani »Marino Cvetković« postoji sedam parkirališnih mjesta za invalidne osobe, lift koji vodi iz garaže do svih etaža, dvije svlačionice koje su opremljene i prilagođene za osobe s posebnim potrebama, sanitarni čvor za invalide u prizemlju i na etaži s tribinama…


U Opatiji postoji i specijalizirana trgovina medicinskim pomagalima, a registrirana je i tvrtka Van d.o.o. koja se bavi prijevozom osoba s posebnim potrebama, a koja posjeduje kombi vozila prilagođena  za prijevoz polupokretnih i nepokretnih osoba. Kako bi opatijski gosti s invaliditetom uživali i u pogledu na Opatiju s mora, pobrinula se Agencija »Contessa tours« koja organizira izlete brodom i nudi mogućnost prijevoza osoba u invalidskim kolicima.


Prilagođen smještaj


– Gosti s posebnim potrebama posjećuju Opatiju koja nastoji svoju turističku ponudu prilagoditi zahtjevima dostupnog turizma. Pojedini hoteli u Opatiji nude prilagođen smještaj kojim se nastoje smanjiti arhitektonske barijere i omogućiti pristup i korištenje svih sadržaja kako bi se osobe s invaliditetom osjećale ugodno. Kako bi se smanjile prepreke, predviđene su pokretne rampe, dizalo, adekvatna rasvjeta te pristupno parking mjesto, a sobe su uređene tako da osobama s invaliditetom pruže potreban komfor uz prilagođen sanitarni čvor. Petina smještajnih jedinica u privatnom smještaju dostupna je za invalide s manjim postotkom invalidnosti, odnosno za one koji se mogu kretati bez pratnje, a pojedini objekti (na primjer Apartman Ornela) u potpunosti su prilagođeni osobama s invaliditetom i dostupni dizalom. Osim opremanja smještajnih i ugostiteljskih objekata, prilagodbe javne i turističke infrastrukture, osmišljavanja posebnih programa, kao i jednodnevnih i dvodnevnih izleta za osobe u invalidskim kolicima, organiziraju se i razne edukativne radionice namijenjene turističkim i ugostiteljskim djelatnicima (turistički vodiči, kuhari, slastičari, konobari, barmeni, recepcionari, hotelske domaćice i ostali) na temu interakcije i ophođenja s gostima – turistima s posebnim potrebama – ističe Daniela Grlaš iz opatijskog turističkog ureda.



Nepristupačnost turističkim, kulturnim, zabavnim i umjetničkim sadržajima predstavlja veliku prepreku za ravnopravno uključivanje 80 milijuna osoba s invaliditetom i smanjenom pokretljivošću diljem Europske unije. Nemogućnost sudjelovanja u društvenim aktivnostima i korištenju javnih usluga naše sugrađane stavlja u nepovoljan položaj i čini ih neravnopravnim članovima društva zbog čega smo u ovom izvješću ugradili preporuke za poboljšanje uvjeta na kojima zajednički moraju raditi Europska komisija, Vijeće i države članice, odnosno, cijelo europsko društvo, kazao je Davor Škrlec, izvjestitelj za mišljenje Odbora za transport i turizam, na plenarnoj sjednici proteklog srpnja u Strasbourgu, na kojoj je prihvaćeno Izvješće o provedbi Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom. Istaknuo je kako se sloboda kretanja kao temeljno pravo građana EU-a, nažalost, uskraćuje milijunima osoba s invaliditetom što posebno dolazi do izražaja za vrijeme turističke sezone kada veliki broj ljudi koristi priliku otputovati negdje na odmor. Tim svojim izlaganjem ukazao je i na veliki broj ljudi, potencijalnih putnika, koje se ne smije nikako zanemariti. Upravo kako bi se slobodno kretanje olakšalo svima njima, ali i poduzele sve mjere da se i tim putnicima omogući lakše kretanje i odabir destinacije, u svijetu postoji globalni savjetnik za putnike s invaliditetom, a u Hrvatskoj i specijalizirana agencija za turizam osoba s invaliditetom.



Nedostupne i institucije


Čitav niz podataka Turističke zajednice upućuje na to da Opatija može poželjeti ugodnu dobrodošlicu turistima s invaliditetom, osobama u kolicima i slabo pokretnima, međutim u Udruzi osoba s invaliditetom Grada Opatije, na pitanje koliko je grad prilagođen žiteljima u kolicima, predsjednica udruge Klaudia Dokozić kaže da nije previše.


– Nažalost Opatija nije previše dostupna osobama s invaliditetom, a razlog je prije svega činjenica da je Opatija arhitektonski stari grad, sa starim zgradama, objektima u kojima je vrlo teško prenamijeniti i osigurati prostor za kretanje osoba, primjerice, u invalidskim kolicima. Nedostupan im je ured gradonačelnika, pa se s njime sastaju u vijećnici. Teško mogu doći do opatijske ispostave socijalnog i zdravstvenog osiguranja, odnosno ulazak im priječi nekoliko škalina. Ni pristup Centru za socijalnu skrb nije prilagođen, a upravo su sve ove lokacije vrlo važne za naše slabo pokretno i nepokretno domicilno stanovništo. Osim toga, u Opatiji ne postoji prava plaža/kupalište za osobe s invaliditetom. U Ičićima postoji stolica za u more koja je potpuno neprilagođena osobama kojima je namijenjena. Smatram da bi Grad Opatija trebao razmisliti o formiranju jedne plaže za nepokretne i slabo pokretne osobe, da bi jedna turistička destinacija kao što je Opatija takvu plažu u svojoj ponudi trebala imati. Ovo nije kritika, ovo je namjera da se uklone neke barijere koje bi bitno olakšale kretanje osobama s invaliditetom. Ne možemo reći da se ništa ne pokreće i ne poduzima, ali postupak bi se trebao ubrzati – rekla je Dokozić.