Regionalni razvoj

Iz Zagreba s optimizmom: Gorski kotar bliže posebnom statusu

Marinko Krmpotić

Foto: Marinko Krmpotić

Foto: Marinko Krmpotić

Susret s predstavnicama nadležnog Ministarstva je Toni Štimac, načelnik Lokava i predsjednik Koordinacije, ocijenio pozitivnim, te smatra da ih »nova hrvatska vlast nije zaboravila«



ZAGREB/DELNICE Nova hrvatska vlast nije zaboravila Gorski kotar i nastojat će pronaći načine kojima bi se već ove godine goranskim lokalnim samoupravama pomoglo, a istodobno će se razmatrati mogućnosti trajnog rješenja posebnog statusa Gorskog kotara, dojam je nakon prvog sastanka goranskih čelnika i župana Zlatka Komadine s predstavnicima Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU-a, točnije s zamjenicom ministra Sonjom Bošnjak i pomoćnicom ministra Marijom Vučković.


Sastanak koji su goranski čelnici zatražili kroz rad svoje Koordinacije bio je, ističe Toni Štimac, načelnik Lokava i aktualni predsjednik Koordinacije, vrlo kvalitetan, konstruktivan i operativan.



Nije odbačen ni prijedlog o stvaranju Zakona o Gorskom kotaru. Zamjenica ministra Sonja Bošnjak i pomoćnica ministra Marija Vučković zatražile su da se prijedlog tog zakonskog akta dostavi Ministarstvu kako bi ga oni analizirali i razmotrili, budući da je jasno kako je u još uvijek važeći Zakon o brdsko-planinskom području bilo uključeno puno lokalnih samouprava koje su imale malo dodirnih točaka s područjima koja zbog svojih zemljopisnih karakteristika zahtijevaju poseban status. Takav zakonski akt svakako bi pridonio trajnom rješenju statusa Gorskog kotara.





Upućenost


– Moj je dojam vrlo pozitivan jer smo razgovarali dužnosnicama koje su pokazale veliku upućenost u problematiku. Jasno je da razumiju naše probleme, s obzirom da i same dolaze iz manjih sredina.


Razgovor je bio konretan i direktan, o svemu što nas posljednjih godinu, dvije muči i što, smatramo, treba mijenjati.


Budući da su nas u ovako teško stanje u velikoj mjeri usmjerili kriteriji indeksa razvijenosti koji su za goransko područje potpuno nerealni, istaknuli smo potrebu promjena, a predstavnice Ministarstva istaknule su da je njihova analiza pokazala neodrživost tih kriterija za brdsko-planinska područja pa se, po njihovim najavama, već za ovu jesen pripremaju izmjene koje će uvažavati posebne odrednice takvih područja, odnosno utjecati na smanjenje indeksa razvijenosti čime ćemo se, nadamo se, iznova moći kandidirati za sredstva iz EU fondova.


Kad je pak riječ o obećanju prošle Vlade vezanom uz to da će troškove čišćenja snijega na goranskom području snositi država, rečeno nam je da se zaista spremaju izmjene Zakona o cestama koje će omogućiti realizaciju te ideje. Nadalje, u roku od mjesec dana bit će između goranskih lokalnih samouprava i Ministarstva regionalnog razvoja potpisan ugovor o korištenju sredstava iz početkom godine osnovanog Fonda za kapitalne projekte koji se puni dijelom poreznih sredstava s područja goranskih općina i gradova.


Ta će se sredstva moći koristiti za sufinanciranje ili financiranje kapitalnih projekata, a da bi se dobila, bit će potrebni kvalitetno pripremljeni projekti.


Šume i vode


Bilo je govora i o omogućavanju decentraliziranog upravljanja resursima Gorskog kotara, poput šuma i voda, na čemu je posebno inzistirao župan Komadina koji je iznova predložio da se kroz pilot-projekt pokuša izdvojiti Uprava šuma podružnica Delnice iz sastava Hrvatskih šuma i da na upravljanje PGŽ-u s ciljem da najšumovitiji dio Hrvatske ima puno veće koristi od svog prirodnog blaga nego sada.


Na taj prijedlog, kao i na iznova iznesenu ideju o povećanju šumskog doprinosa, dobili smo odgovor da o toj problematici u razgovor svakako treba biti uključno i državno poduzeće Hrvatske šume d.o.o., rekao je Štimac, naglasivši kako je po njegovom dojmu ovo bio jedan od najkvalitetnijih sastanaka održanih u nekoliko posljednjih godina vezan uz način na koji je moguće pomoći Gorskom kotaru.