Kvalitetna godina

Goranska kiparska radionica: Zanimljive skulpture u katalogu goranskih atrakcija

Marinko Krmpotić

Foto M. Krmpotić

Foto M. Krmpotić

Junakovićev »Bijeli konj« visok je 3,3 metra, »Čuvar šume« Božice Dee Matasić »narastao« je do tri metra, a tek isplanirana »Eolova harfa« koju je počeo raditi i dovršit će je naredne godine Zvonimir Kamenar, doseći će oko četiri metara



LOKVE U nizu u posljednjih desetak godina vrlo kvalitetnih saziva Goranske kiparske radionice jučerašnje otvaranje 37. saziva po mnogočemu je bilo ponajbolje i najavilo je vrlo zanimljivu i kvalitetnu godinu.


Jedan od razloga svakako je atraktivnost izrađenih skulptura pa je tako Junakovićev »Bijeli konj« visok 3,3 metra, »Čuvar šume« Božice Dee Matasić »narastao« je do tri metra, a tek isplanirana »Eolova harfa« koju je počeo raditi i dovršit će je naredne godine Zvonimir Kamenar, bard hrvatskog skulptorstva, doseći će oko četiri metara!


Vrlo zanimljivom postavu treba dodati i činjenicu da je cijeli dosadašnji fundus skulptura Goranske kiparske radionice dobio čak četiri stranice u najnovijem katalogu atrakcija Gorskog kotara. Otvaranju 37. saziva nazočio je i Valerij Jurešić, predstojnik županijskog Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu čime je PGŽ jasno dao do znanja da stoji uz ovu manifestaciju koja je postala brend Lokava i iz umjetničkog uspješno se širi i na područje turizma.





Projekt ne bi bilo moguće realizirati da nema pomoći niza ljudi, rekao je Milutin Burić i spomenuo Edu Cenčića i njegovu pilanu u Lokvarskom Lascu u kojoj se skulpture izrađuju, vrijedne pomoćne radnike, gospođu Josipu Šehić koja je ugostila umjetnike, sufinancijere PGŽ, Ministarstvo kulture, Općinu Lokve i Općinu Fužine te poduzeća koja pomažu direktno pri izradi – Hrvatske šume, HEP, Miteh Lokve i Seting Delnice.



Velike zasluge za to pripadaju kvalitetnom, upornom i stručnom radu aktualnog predsjednika GKR-a Milutina Burića koji je napomenuo da je u 37 godina rada GKR darivao sva goranska područja s točno sto skulptura koje je izradilo 79 kipara.


– Nažalost, zub vremena učinio je svoje i od tih sto skulptura postavljeno ih je trenutačno 70, a svih sto sačuvat ćemo u monografiji koju planiramo objaviti ove godine, ako pronađemo sredstva za tisak, rekao je Burić. O autorima i njihovim djelima govorila je povjesničarka umjetnosti Branka Arh.


– Skulptura Božice Dee Matešić dio je suvremene minimalističke forme utemeljene na linearnosti i konstruktivnosti, a Junakovićev »Bijeli konj« nastavak je njegovog rada utemeljenog na svojevrsnom dječjem pogledu na svijet u kojem nije bitna klasična ljepta ni savršenost izvedbe, ali stvorena skulptura djeluje moćno i vrlo je dojmljiva, rekla je Arh dodavši da su ovim radovima Junaković i Matešić ušli u krug autora koji su dali doprinos obogaćivanju vizualnog i kulturnog identiteta Gorskog kotara.



Svjetlan Junaković rekao je da nikada do sada nije radio ovako veliku i visoku skulpturu te da je naučio mnogo, a iskustva su odlična. Božica Dea Matasić vjeruje da će njezina skupltura s tri metra visine i pet metara dužine biti zanimljiva mnogima, posebno djeci koja će se na njoj i uz nju moći igrati.


Zvonimir Kamenar najavio je promjene: Skulptura »Eolova harfa« bit će od metala i to će biti prvi put da radimo u metalu, a razlog je jednostavan. Želimo li »uhvatiti vjetar« skulptura mora biti visoka i čvrsta da je vjetar ne sruši, a tu čvrstoću osigurati može metalna konstrukcija, rekao je Kamenar.



Valerij Jurešić obećao je i nastavak pomoći PGŽ-a, a načelnik Lokava Toni Štiumac naglasio je kako se skulpture sve više vežu uz turizam pa je tako lani osmišljena manifestacija »Noć skulptura«. Prema spoju umjetnosti i kulture usmjerena je i suradnja GKR-a s uglednom galerijom Forma Viva iz slovenske Kostanjevice, budući da će zajedno konkurirati za projekte iz EU fondova.


Članovi Udruge ljubitelja lokvarskih starina podijelili su prigodne poklone sudionicima ovogodišnjeg saziva nakon čega je uslijedio tradicionalni plov Lokvarskim jezerom na splavi »Ćaća«.