![Foto M. Gracin](https://www.novilist.hr/wp-content/uploads/2020/06/Dubasljanski-kolejani-nakon-28-godina-opet-u-Njivicama-717x478.jpg)
Foto M. Gracin
Za organizaciju Koledve u Njivicama zaslužni su Kumpanija od starih užanci i Folklorno društvo Njivice, a središnje događanje odigrano je na Placi, gdje su kolejani predstavili narodne pjesme i plesove ovoga kraja
NJIVICE Dubašljanski kolejani nakon punih 28 godina vratili su se u Njivice i na radost okupljenih stanovnika na Placi pokazali svo bogatstvo svoje tradicije i običaja. Za organizaciju Koledve u Njivicama zaslužni su Kumpanija od starih užanci i Folklorno društvo Njivice. Program je počeo još izjutra zajedničkim okupljanjem svih sudionika, uslijedila je svečana misa u crkvi rođenja Blažene Djevice Marije pa potom fotografiranje na Rivi. No, centralno događanje odigrano je na Placi, gdje su kolejani predstavili narodne pjesme i plesove ovog kraja.
Višednevna fešta
Upravo su Dubašljanski kolejani ono po čemu je Malinska – Dubašnica nadaleko i naširoko poznata. Ovaj tradicionalni običaj koji u vrijeme koledve okuplja sve generacije i tijekom tri tjedna živi u svih dvadeset naselja dubašljanske općine obnovljen je na prijelazu iz 2014. u 2015. godinu, nakon duge pauze.
Prvi pisani zapis o Dubašljanskim kolejanima govori o događaju koji se zbio na prijelazu iz 1900/01., a u istom se dokumentu navodi i kako su prethodni kolejani na Dubašnici održani 1882. Isto je događanje održano još na prijelazu iz 1920/21., pa 1930/31. te 1939/40. godinu. U drugoj polovici 20. st. ovaj je vrijedni običaj ponovo oživljen na prijelazu s 1972/73. te potom i 1988/89. Ova tradicionalna manifestacija održavala se tijekom povijesti s vremena na vrijeme, u godinama kad bi stanovnici ovog dijela otoka Krka procijenili da je potrebno veseliti se, slaviti, ali i jačati zajedništvo.
Posljednje je kolejanje održano u Dubašnici 26 godina ranije, a prošle se godine kolejanje pretvorilo u pravu višednevnu feštu koja je okupila na stotine ljudi. Običaj kolejanja odvija se u tri faze. Najprije se nakon mise na Stipanju »dižu« kralj i kraljica, pri čemu je važno napomenuti da se unaprijed ne zna tko će oni biti. No, ove važne titule mogu ponijeti samo oni koje njihovi sumještani ocjenjuju i doživljavaju poštenim i uzornim u svakom pogledu.
Veli pir
Samu koledvu vodi kraljica, a sastoji se od svakodnevnog okupljanja i kolejanja po kućama. Domaćinu je na volju želi li da mu kolejani pjevaju ili da s njim mole. Uobičajilo se da se kod ljudi koji imaju kakvu nedaću ili problem svi zajedno mole, mada ima i obitelji, odnosno domaćina koji kolejane zamole i da mole i da im pjevaju. U svakom slučaju domaćinu je ostavljeno na volju da zatraži ono što želi, ali je red i da kolejane za njihov trud nagradi. Kolejani nisu tek puko, tradicijom i običajima obojano zabavljanje i feštanje već prije svega događanje kojim se potiče i promiče zajedništvo, suradnja i pomaganje među ljudima.
Posljednja faza nazvana je »Veli pir«. Sve što su kolejani tijekom koledve po kućama skupili na Velom piru se pojede i popije. Kako su kolejani, uz sve, i pravi humanitarci, svoj dobitak obavezno podijele i s potrebitim sumještanima.