Foto M. Trinajstić
KRK Da je postupak zaštite izvornosti Krčkog maslinovog ulja zašao u završnu fazu propisane vrlo zahtjevne i razmjerno dugotrajne procedure najbolje potvrđuje to što je ovih dana u Službenom listu Europske unije, objavljen formalni zahtjev za ishođenje te oznake, a sve sukladno postupcima propisanim Uredbom Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode. U roku od tri mjeseca po datumu objave u Službenom listu EU-a nadležna tijela država članica Europske unije, trećih zemalja ili pak fizičke ili pravne osobe s legitimnim interesom mogu podnijeti prigovor Europskoj komisiji na objavljeni zahtjev koji bi Krčko maslinovo ulje u skoroj budućnosti tako napokon trebao staviti uz bok onih najbolje zaštićenih domaćih proizvoda na europskom tržištu.
Zahtjev za zaštitom naziva »Krčko maslinovo ulje« oznakom izvornosti krčka Udruga maslinara »Drobnica« nadležnom je Ministarstvu poljoprivrede podnijela još u siječnju 2014. godine.
Prijelazno razdoblje
Sukladno zakonskoj proceduri, nakon provedene evaluacije zahtjeva i specifikacije proizvoda od strane stručnog povjerenstva, zahtjev za registracijom oznake izvornosti »Krčkog maslinovog ulja« usvojen je u ožujku prošle godine pa je tako već lani u travnju Ministarstvo poljoprivrede donijelo rješenje o prijelaznoj nacionalnoj zaštiti naziva »Krčko maslinovo ulje« zaštićenom oznakom izvornosti – modelom kojim je ponos krčke poljoprivrede bio privremeno »markiran« sve do završetka postupka koji se potom počeo provoditi i na razini cjelokupne Europske unije.
Dovršetkom tog postupka Krčko maslinovo ulje, gledano iz europske perspektive, sasvim će zasluženo stati uz bok već zaštićenim domaćim poljoprivrednim proizvodima, poput Ekstra djevičanskog maslinovog ulja Cres, Neretvanske mandarine, Istarskog pršuta i Ogulinskog kupusa, jedinih hrvatskih proizvoda koji su dosad »zokružili« postupak formalne zaštite izvornosti na europskoj razini. Uz Krčko maslinovo ulje koje je prošlog tjedna napokon zašlo u završnu fazu svog europskog »certificiranja«, u istom prijelaznom (nacionalnom) rangu već su neko vrijeme i Istarsko ekstra djevičansko maslinovo ulje, Korčulansko, odnosno Šoltansko maslinovo ulje, ali i Paška janjetina i Varaždinsko zelje.
Stvaranje brenda
– Ponosni smo na svoje ulje, ali i činjenicu da smo tako daleko dogurali u njegovoj zaštiti, a time i promociji, naglasio je tajnik maslinarske udruge »Drobnica« Goran Marević, napomenuvši da je nov važan iskorak na planu zaštite izvornosti njihova ulja bitan u smislu stvaranja brenda od kojeg će koristi imati sve buduće generacije bodulskih maslinara. – I da, moram naglasiti da se buduća izvorna oznaka »Krčkog maslinovog ulja« neće odnositi samo na ulja s područja grada Krka, već cijelog otoka, objasnio je Marević želeći »primiriti« neke zabrinute maslinare s području drugih krčkih lokalnih jedinica među kojima su, objašnjava naš sugovornik, neki već potpuno neutemeljeno počeli širiti ćakule da se njihova ulja neće moći štititi tom oznakom izvornosti.
– Razlika između oznake izvornosti kojom bi se, ne zakompliciriju li nam život neki »europski žalitelji«, odskora moglo početi dičiti naše malinsovo ulje i one koja se tiče zemljopisnog podrijetla (kakvom se od lani kiti »Krčki pršut« op.a.) jest u tome što su kriteriji za oznaku izvornosti ponešto stroži. – Kod oznake izvornosti se u pravilu zahtijeva da se proizvodnja, priprema i obrada proizvoda u cijelosti odvija u naznačenom području, što ipak nije slučaj kod oznaka zemljopisnog porijekla kod kojih bi se, plastično nam objašnjava Marević, objektivno moglo dogoditi i da tom zemljopisnom oznakom bude označeno španjolsko ulje koje je na Krku tek »prepakirano«.