Jedna od najpoznatijih slatičarnica na Kavrneru dužna na sve strane

Beto, gorki kraj slatke priče? S Plodinama sve krenulo nizbrdo…

Davor Žic

Umjesto obrta »Matteo« Biserke Sušanj, sada je lokal pod tvrtkom »Biba & Majk«  iste vlasnice, no pitanje hoće li to dugoročno riješiti probleme jer dugovanja plaća i doprinosa za 20 osoba vuku se još od siječnja, a otišlo je više od pola radne snage



MATULJI Popularni matuljski kafić i slastičarna »Beto« ponovo je otvorio svoja vrata prošlog tjedna, nakon otprilike tjedan dana »prisilne pauze« u radu uzrokovane pečaćenjem od strane Porezne uprave. Međutim, umjesto dosadašnjih vlasnika, obrta »Matteo« vlasnice Biserke Sušanj, sada je lokal »pod upravom« tvrtke »Biba & Majk« koja ima istu vlasnicu. Tako je svojevrsnim vlasničkim »manevrom« obitelj Sušanj uspjela ponovo otvoriti jednu od najpoznatijih kvarnerskih slastičarni, no pitanje je jesu li time riješili sve svoje probleme, budući da se za »starim« obrtom vuku veliki dugovi. 


Prema riječima načelnika Općine Matulji, Marija Ćikovića, vlasnici nisu imali dugova prema Općini temeljem najma prostora, zbog čega su i bili u mogućnosti prostor lokala dati u »podnajam« samima sebi, a prema najsvježijim podacima Porezne uprave, »Beto« i oko njega povezane tvrtke i osobe, ne nalaze se niti na popisu poreznih dužnika. Zato se, međutim, Biserka Sušanj iz Bregi pojavljuje na listi neisplatitelja plaća, i to za čak 20 osoba. Prema podacima Porezne uprave, za rad u »Betu« dugovanja plaća vuku se još od siječnja ove godine, za četiri osobe, dok plaće za veljaču i travanj nije dobilo deset osoba, za ožujak i lipanj njih 11, a u svibnju plaća nije isplaćena čak za dvanaestoro radnica i radnika. 


250 blokada!


– Od siječnja do srpnja smo bez plaće i doprinosa, a samo je nekima od nas plaća u veljači uplaćena putem opće uplatnice. Mi smo same otišle, jer više nismo mogle izdržati, i tako smo napravile uslugu vlasnicima jer nisu morali smišljati razloge da nas se riješe. Ovako barem imamo naknadu za nezaposlene, a onako smo radile, a i dalje bile bez kune, kazala nam je nekolicina radnica koje su u matuljskom lokalu radile godinama, pod uvjetom da njihova imena ostanu poznata samo redakciji. Istaknule su i da je problema s plaćama bilo oduvijek, da nikada one nisu dolazile »kako bi po zakonu trebalo«, no da su tek u posljednjih godinu dana stvari postale ovako dramatične.





Stvar je u tome da oni nikad nisu imali realan plan poslovanja, i trošilo se kapom i šakom na stvari koje su bile nepotrebne, a sve je počelo pucati kad su ušli s kolačima u Plodine jer one plaćaju sa 60 dana odgode, plus što je bio velik povrat, kazale su bivše radnice, naglasivši da je od početka godine »Beto«  napustilo više od pola radne snage.



– Nisu tu samo dugovi radnicima, nego i dobavljačima, a vjerojatno i Poreznoj. Kad smo bile tražiti ovrhu na račun obrta zbog neisplate plaće, u FINA-i su nam rekli da ima preko 250 blokada računa!, kažu bivše radnice.


Država kriva za sve


Da su lokal i proizvodnja slastica ostali bez 15 od ukupno 29 radnika koliko ih je radilo krajem prošle godine, priznao nam je u nedavnom telefonskom razgovoru i Mihael Sušanj, brat Majka i »kunjado« Biserke Sušanj. Prema njegovim riječima, za financijske probleme i dugove kriva je država i  zakoni koji guše poduzetništvo, loše vrijeme koje je kumovalo manjem prometu u lokalu te kopanje glavne matuljske prometnice zbog koje je bilo manje narudžbi i posjetitelja u kafiću i slastičarni »Beto« koja se nalazi na istaknutoj poziciji u matuljskom centru. Više od ovih informacija koje smo doznali putem telefona nakon što je Porezna zatvorila »Beto«, nismo uspjeli saznati, jer se Biserka i Majk Sušanj ne javljaju na svoje telefone, a do Mihaela Sušnja uspjeli smo doći putem broja na koji se primaju narudžbe torti. Nakon što smo ga podsjetili da je obećao ispričati »svoju stranu priče« o zatvaranju lokala čim se on ponovo otvori te da to obećanje nije ispunio, rekao je da će se javiti »u roku od sat vremena« i sve objasniti uživo. Bilo je to prije više od dva dana, a otad na svim linijama »vlada tišina«.