S obzirom na to da je Hrvatska turistički orijentirana zemlja, zaštita morskog okoliša predstavlja njezin strateški cilj
Kakvoća vode za kupanje pitanje je od velikog javnozdravstvenog interesa zbog opasnosti od fekalne kontaminacije vode te prenošenja zaraznih bolesti. S obzirom na to da je Hrvatska turistički orijentirana zemlja, zaštita morskog okoliša predstavlja njezin strateški cilj. Praćenje kakvoće mora na plažama sustavno se počelo provoditi 1989. godine, stoga je do danas prikupljen set podataka za 34 sezone kupanja.
Ta vrijedna baza podataka omogućava nam praćenje utjecaja ljudskih aktivnosti u okolišu na dugoročni trend kakvoće priobalnog mora. Trenutačno se monitoring provodi prema kriterijima aktualne nacionalne Uredbe o kakvoći mora za kupanje (NN 73/2008), koja inkorporira zahtjeve europske Direktive o upravljanju kakvoćom vode za kupanje (2006/07/EZ). Uskoro se očekuje objava revidirane europske Direktive, koja će donijeti i određene promjene u načinu provedbe ovog programa.
Kako bi informiranje javnosti bilo što učinkovitije, sve zemlje članice EU-a moraju imati nacionalni ili lokalni webportal s detaljnim informacijama za svaku lokaciju uzorkovanja. Dobra informiranost korisnika plaža omogućuje njihovo uključivanje u provedbu mjera zaštite okoliša, pri čemu i sami građani dobivaju aktivnu ulogu u zaštiti okoliša.
Rezultati ispitivanja uzoraka mora za kupanje u Hrvatskoj dostupni su u nacionalnoj bazi podataka o kakvoći mora za kupanje, koja je pod ingerencijom Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, a održava je i unapređuje Institut za oceanografiju i ribarstvo iz Splita. Baza se koristi za unos, obradu i ocjenjivanje rezultata, informiranje javnosti, nacionalno izvješćivanje o kakvoći mora za kupanje te generiranje izvještajnih podloga za potrebe Europske agencije za zaštitu okoliša.
Pouzdane informacije
Uzorkovanje mora i ispitivanja provodi Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije od sredine svibnja do kraja rujna, svaka dva tjedna. Temeljem graničnih vrijednosti za mikrobiološke pokazatelje, Escherichia coli i crijevni enterokoki navedenih u Uredbi (NN 73/08), kakvoća mora ocjenjuje se kao izvrsna, dobra, zadovoljavajuća i nezadovoljavajuća. Nakon svakog uzorkovanja uzorci se ocjenjuju pojedinačnom ocjenom, na kraju sezone kupanja godišnjom ocjenom (10 podataka) te na temelju aktualne sezone i prethodne tri sezone konačnom ocjenom (40 podataka). U slučaju nezadovoljavajućih rezultata, provode se dodatna ispitivanja.
Ako su i nakon ponovljenog uzorkovanja vrijednosti i dalje iznad dozvoljenih, obavještava se javnost i sve nadležne institucije: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Inspekcija zaštite okoliša, jedinica lokalne samouprave, lokalno komunalno poduzeće i Županija. Inspekcija zaštite okoliša temeljem rezultata ispitivanja donosi odluku o postavljanju oznake zabrane kupanja na plaži, propisuje poduzimanje mjera uklanjanja posljedica onečišćenja te utvrđivanja uzroka onečišćenja. Do prestanka kratkotrajnog onečišćenja dodatna uzorkovanja obavljaju se svakodnevno.
Promatrajući rezultate posljednjih pet godina, od 2018. do 2022., provedbe monitoringa u Primorsko-goranskoj županiji, udio izvrsnih ocjena kretao se od 91,5 posto (2019.) do 98,1 posto (2020.), prosječno 95 posto. Broj lokacija ocijenjenih nezadovoljavajućom godišnjom ocjenom bio je najveći 2019. godine, kada je na čak šest lokacija (2,2 %) utvrđeno povećano mikrobiološko opterećenje, dok primjerice u sezoni 2021. “crvenih” lokacija nije bilo.
Ponavljana onečišćenja mora javljaju se na urbanim plažama u zapadnom dijelu grada Rijeke, posebno na plaži Kantrida – istok. Loši rezultati kakvoće mora na tom području uglavnom se javljaju nakon jačih oborina. U promatranom petogodišnjem razdoblju broj lokacija na kojima se provodi ispitivanje povećan je s 259 na 270, što svakako pridonosi realnijoj i pouzdanijoj slici kakvoće mora na plažama u našoj županiji.
Dva ispitivanja
U aktualnoj sezoni 2023. od ukupno deset planiranih ciklusa ispitivanja do sada su provedena dva. U prvom ciklusu ispitivanja na području PGŽ-a kao izvrsno je ocijenjeno 97,4 posto lokacija (N=263), dobrom ocjenom 2,6 posto lokacija (N=7), a zadovoljavajućih i nezadovoljavajućih ocjena nije bilo. U drugom ciklusu ispitivanja do sada su ispitane 264 lokacije. Od toga kao izvrsno je ocijenjeno 98 posto lokacija (N=257), dobrom ocjenom 0,4 posto lokacija (N=1), zadovoljavajućom 0,4 posto lokacija (N=1) i nezadovoljavajućom 1,2 posto lokacija (N=3).
Nezadovoljavajuća kakvoća utvrđena je na tri plaže u Novom Vinodolskom: 1) Zagori kupalište – zapad, 2) Zagori kupalište – istok i 3) Bribirska obala. O onečišćenju mora obaviještene su sve nadležne službe te će se na navedenim lokacijama sljedećih dana provoditi dodatna uzorkovanja, u cilju što bržeg utvrđivanja izvora onečišćenja te provođenja sanacijskih mjera.
Prvi rezultati ponovljenih ispitivanja donijeli su nešto bolje rezultate, međutim drugo ponavljanje potvrdilo je mikrobiološko onečišćenje i trenutačno povećan rizik za kupače na ovim plažama.