Hotel Miramare, Foto: Marino Klement
Praćenje globalnih trendova, kao i potrebe za kvalitetnom zdravstvenom zaštitom domicilnog stanovništva, uz nastavak ulaganja u kadrove, inovativnu opremu i prostore, ostaju misijom i vizijom razvoja Klastera i u idućem razdoblju
Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera udruga je osnovana u studenom 2014. godine. Okuplja članice iz sektora zdravstva (medicinskog i dentalnog), zdravstvene industrije, turizma (turističke zajednice, turističke agencije, hotelske grupacije) i znanstveno-nastavnog područja (sastavnice Sveučilišta u Rijeci).
Trenutno broji 38 članica iz privatnog i javnog sektora s više od 9500 zaposlenih. Osnivanjem Klastera, kao jednog od ciljeva Strategije razvoja zdravstvene industrije Primorsko-goranske županije iz 2023. godine, započele su aktivnosti s ciljem povezivanja svih dionika u zdravstvenom turizmu i zdravstvenoj industriji radi kvalitetne pripreme, promocije, razvoja i unapređenja usluga i proizvoda.
Misao vodilja osnivanja Klastera je bilo međusobno udruživanje sudionika u zdravstvenom turizmu, što svima omogućuje veću vidljivost, kvalitetniju organiziranost, ekonomičniji pristup i dugoročnost investicije. Istovremeno, svaka od članica dodatno razvija i koristi svoje komparativne prednosti.
Vrhunska kvaliteta usluge uz optimalnu cijenu, odlična prometna povezanost, glavni su razlozi konkurentnosti, još i obogaćeni visokokvalitetnom i zdravom gastronomsko-nutricionističkom ponudom lokalnih namirnica, aktivnostima u prirodi, na moru, uz obalu i u brdskom dijelu regije.
Posljednje četiri godine zbog zdravstvenih usluga u ovoj je regiji boravilo oko 250.000 gostiju. Velika većina bili su strani gosti, u prvom redu zbog usluga u dentalnoj medicini, a zatim u području raznih segmenata rehabilitacije te selektivnih oblika dijagnostičkih te terapijsko-operacijskih postupaka.
Ugovori o suradnji
Navedeno međusobno povezivanje i djelovanje svih dionika u zdravstvenoj industriji i zdravstvenom turizmu, aktivnosti nacionalnih institucija i ministarstva, kao i regionalne samouprave, gdje svi nude segment u kojem su najkompetentniji, pokazuje se kao uspješan model suradnje jer investicija u području industrije zdravlja omogućava istovremeno podizanje kvalitete života i dostupnosti usluga za sve građane.
Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera potpisao je nekoliko ugovora o suradnji koji omogućavaju daljnji razvoj i konkretizaciju programa. Primjeri su ugovor s ACAP-om (Asocijacija hrvatsko-američkih profesionalaca) o programu »Lifestyle Medicine« koji će se provesti na Kvarneru kao model za kasniju disperziju na čitavu Hrvatsku.
Također i ugovor o suradnji s Ministarstvom Ayush Republike Indije u području suradnje tradicionalne indijske medicine (joga i ajurveda) i europskih zdravstvenih modela. Aktivni su i ugovori o suradnji s partnerima iz Europe, kao i s tvrtkom VMarsh za područje Bliskog istoka.
Za uspješno širenje priče zdravstvenog turizma potrebno je slijediti današnje doba intenzivnog korištenja tehnologija koje se prilagođavaju i razvijaju u skladu s trendovima raznih polja medicine (dentalnoj medicini, tjelesnoj i mentalnoj rehabilitaciji, medicinskom wellnessu, tzv. »lifestyle« medicini), a u tim područjima pronalazi se regionalna liderska pozicija.
Kako bi stvorili još uspješniju priču, navedeno u zdravstvenom segmentu potrebno je nadopuniti visokokvalitetnom i zdravom gastronomskom-nutricionističkom ponudom lokalnih namirnica uz aktivno uključenje korisnika, tjelesnim aktivnostima u prirodi te suvremenim i tradicijskim kulturnim sadržajima specifičnima za pojedine regije.
Ukoliko se prihvati zdravstvena industrija, koje je zdravstveni turizam sastavni dio, kao strateška gospodarska grana, ukoliko se dionici u zdravstvu, turizmu, znanosti, edukaciji i istraživanju povežu, mogu se očekivati primjereni rezultati. Kao što je i navedeno u misiji, viziji i programu rada Klastera projekti certifikacije destinacija, destinacijski menadžment, akreditacija pružatelja usluga, zajedničko apliciranje na EU projekte, javno-privatno partnerstvo te korištenje komparativnih prednosti i mogućnosti pojedinih subregija Hrvatske omogućit će ostvarivanje ciljeva.
Kako su na nacionalnoj razini učinjene zakonodavne promjene i zdravstveni turizam se uvrstio u nacionalne i regionalne strateške planove, postupni razvoj je očigledan. Zdravstveni turizam označen je kao jedna od smjernica razvoja turizma te je i unutar područja zdravstva postao njegov sastavni organizacijski dio.
Također, investicije u kadrove, prostor, opremu i marketing, omogućile su da se o zdravstvenom turizmu govori kao jednoj od značajnijih gospodarskih grana u aktivnom razvoju. Istovremeno se uz modele financiranja koji se nude kroz razne EU programe omogućavaju neophodni preduvjeti daljnjeg razvoja. Praćenje globalnih trendova u zdravstvenom turizmu, kao i potrebe za kvalitetnom zdravstvenom zaštitom domicilnog stanovništva, uz nastavak ulaganja u kadrove, inovativnu opremu i prostore, ostaju misijom i vizijom razvoja Klastera i u idućem razdoblju.
CIHT konferencija
Jedan od najboljeg primjera uspješnog povezivanja svega navedenog je CIHT konferencija koja se tijekom godina etablirala kao jedan od najznačajnijih skupova u regiji iz područja zdravstvenog turizma.
Konferenciju je pokrenula Turistička zajednica Grada Crikvenice, u počecima kao turistički forum i prvi je put održana 2013. godine povodom obilježavanja 125 godina organiziranog zdravstvenog turizma na crikveničkoj rivijeri, a 2015. godine kao suorganizator se uključio i Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera.
Uz razmjenu znanja, vrlo značajno područje u razvoju konferencije bilo je stvaranje i održavanje »networka«, koji omogućava i nastavak poslovne suradnje, što je potvrđeno većim brojem aktivnih projekata između sudionika. U proteklih 10 godina na CIHT-u su kao predavači sudjelovali stručnjaci iz 20-ak zemalja sa 4 kontinenta, svake godine donoseći nove spoznaje i trendove, kako u organizaciji, tako i u sadržaju programa usluga u zdravstvenom turizmu i zdravstvenoj industriji.
Vrhunski panelisti, recentne teme, tematski blok u suradnji s Ministarstvom zdravstva te Ministarstvom turizma i sporta, mogućnosti B2B sastanaka i konkretnih dogovora i mogućnosti udruživanja poslovnih modela, očekuju se i na ovogodišnjoj 11. CIHT konferenciji na novoj lokaciji, u hotelu Miramare, u organizaciji i suradnji Turističke zajednice grada Crikvenice i Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera, s podrškom Hrvatske turističke zajednice i Turističke zajednice Kvarnera te drugih institucija i gospodarskih subjekata.