Klimatske promjene

Znanstvenici: Topljenje grenlandskih ledenjaka izaziva klizišta i opasne megatsunamije

T.I.

Foto iStock

Foto iStock



Istočnu obalu Grenlanda je prije nešto manje od godinu dana pogodio megatsunami kojeg je potaknulo veliko klizište. Tsunami je bio visok čak 200 metara, a u velikom valu, srećom, nitko nije ozlijeđen.


Dodatna analiza seizmičkih podataka povezanih s događajem otkrila da je nakon tsunamija uslijedio stojeći val, koji je nastavio pljuskati grenlandski fjord još danima. Angela Carrillo Ponce iz Njemačkog istraživačkog centra za geoznanosti u Potsdamu analizirala je seizmičke podatke i satelitske snimke i ustanovila da je stajaći val bio visok preko metra u idućih tjedan dana.


Otkrića njenog tima, objavljena u The Seismic Record, upozoravaju da klimatske promjene ubrzavaju topljenje grenlandskih ledenjaka i povećavaju mogućnost stvaranja klizišta i naknadnih megatsunamija.




Posljednjih godina su u više navrata primijećeni slični manji događaji, poput lavine u fjordu Karrat na zapadnom Grenlandu 2017. godine. Ona je izazvala tsunami koji je poplavio selo Nuugaatsiaq, uništivši 11 kuća i ubivši četiri osobe.