iStock
povezane vijesti
- Na području Kastva, Kostrene, Lovrana, Rijeke i Vrbovskog sa drogom uhvaćena 22 hrvatska državljana i jedan strani
- Vozač na riječkom Bulevardu oslobođenja odbio testiranje na droge, a suputnik skrivao drogu u usnoj šupljini
- Pronađena marihuana pakirana u više pvc vrećica ukupne težine od gotovo kilogram i pol
Poznato je da pušenje marihuane privremeno utječe na pamćenje korisnika, ali znanstvenici još uvijek dvoje kako se ljudski mozak nosi s dugoročnom upotrebom kanabisa.
Za one koji ga koriste stiže dobra vijest. Veliko istraživanje danskih znanstvenika na čak pet tisuća muškaraca, koje je trajalo više desetljeća otkrilo je da ne postoje štetni utjecaji kanabisa na kognitivni pad uobičajeno povezan sa starenjem. Štoviše, ispada da je kognitivni pad kod onih koji puše marihuanu puno nižu u odnosu na one koji to ne čine.
Nalazi su suprotni onome što je dosad utvrđeno za dugogodišnje pušenje cigareta i prekomjerno pijenje alkohola koje uzrokuju brži kognitivni pad. Kod korisnika kanabisa danska je studija, pak, utvrdila da je pad IQ-a manji za 1,3 boda u odosu na nekorisnike.
Autori upozoravaju da ova skromna razlika možda nema kliničku važnost, ali je na tragu drugih nedavnih studija na miševima koje su pokazale da niske stope THC-a mogu imati zaštitne efekte na funkciju mozga starijih životinja.
Kod ljudi se vjeruje da bi kanabis mogao potaknuti moždane funkcije višeg reda ili zaštititi od nekih neurodegenerativnih bolesti, poput Alzheimerove.
“Među korisnicima kanabisa nije pronađena značajna povezanost s kognitivnim padom ni za dob početka upotrebe kanabisa ni za učestalu upotrebu kanabisa. Potrebne su daljnje studije kako bi se istražilo odražavaju li ovi nalazi da nema štetnih učinaka na kognitivni pad ili da su učinci kanabisa privremeni i nestaju nakon duljeg vremenskog razdoblja”, objašnjavaju autori trenutne studije, koju vodi znanstvenica za javno zdravstvo Kirstine Maarup Høeg.
Sličan rezultat polučila je studija provedena u Australiji 2016. godine. Neke druge analize pokazale su vezu između upotrebe kanabisa i kognitivnog pada, iako su one razmatrale samo sadašnje korisnike za razliku od prošlih korisnika.
“Štetni učinci nisu utvrđeni nakon tri mjeseca apstinencije, čak ni kod bivših teških konzumenata, što ukazuje na to da česta uporaba kanabisa možda neće uzrokovati nepopravljivu štetu”, zaključuju znanstvenici.