Samo 10 bita u sekundi

Znanstvenici izračunali kojom brzinom zapravo “radi” ljudski mozak. Rezultat je poražavajuć

T.I.

Foto iStock

Foto iStock



Znanstvenici su kvantificirali brzinu sposobnosti ljudskog mozga da obrađuje informacije, a rezultat je zapravo poražavajuć – nismo ni blizu tako mentalno brzi kao što to želimo vjerovati.


Istraživanje sugerira da naš mozak obrađuje informacije brzinom od samo 10 bita u sekundi, nemjerljivo manje od najslabijih računala. Zaključak je da je to rezultat načina na koji interno obrađujemo misli u jednoj “datoteci”, što dovodi do zagušenja i sporog rada.


Ovo je otkriće, pak, u oštroj suprotnosti s načinom na koji radi periferni živčani sustav radi, skupljajući paralelno senzorne podatke brzinom gigabita u sekundi.




Neurobiolozima Jieyu Zhengu i Markusu Meisteru s Kalifornijskog instituta za tehnologiju ova neusklađenost u senzorskom unosu i brzini obrade predstavlja neku vrstu misterija.


“Svakog trenutka izvlačimo samo 10 bitova iz trilijuna koje naša osjetila primaju i koristimo tih 10 za opažanje svijeta oko nas i donošenje odluka”, kaže Meister.


Dvojac tvrdi kako, usprkos fotografskom pamćenju i potencijalu nesvjesne obrade, naši mozgovi doista rade zatupljujuće sporim tempom. Rješavanje Rubikove kocke s povezom preko očiju zahtijeva obradu od nešto manje od 12 bita u sekundi. Igrate stratešku računalnu igru ​​StarCraft na profesionalnoj razini? Dovoljno je 10 bita u sekundi.


Disparitet između obrade vanjskih podražaja našeg “vanjskog mozga” i proračuna “unutarnjeg mozga”, pokazauje i koliko zapravo malo znamo o vlastitom razmišljanju. No ljudski je mozak zapravo “zvijer” kad je u pitanju čista analitička moć. Njegovih 80-ak milijardi neurona tvori trilijune veza grupiranih na načine koji nam omogućuju da osjećamo, zamišljamo i planiramo.


Vinske mušice, primjerice, imaju samo stotinjak tisuća neurona, što je dovoljno za njih da nađu hranu i lepršaju okolo.


“Naši preci su odabrali ekološku nišu u kojoj je svijet dovoljno spor da omogući preživljavanje. Zapravo, 10 bita u sekundi potrebno je samo u najgorim situacijama, a većinu vremena naše se okruženje mijenja mnogo ležernijim tempom”, zaključuju znanstvenici čije je istraživanje objavljeno u časopisu Neuron.