Dokazana veza

Znanstvenica savjetuje koliko prije spavanja treba prestati gledati u mobitel ako želite izbjeći nesanicu

T.I.

iStock

iStock



Nova norveška studija dokazala je da korištenje ekrana u krevetu značajno utječe na kvalitetu sna i povećava rizik od nesanice. Istraživanje, koje je obuhvatilo preko 45.000 studenata u dobi od 18 do 28 godina, pokazalo je da svaki dodatni sat proveden uz ekran nakon odlaska u krevet povećava rizik od nesanice za 59 % te smanjuje trajanje sna u prosjeku za 24 minute.


Znanstvenici su analizirali različite vrste aktivnosti na ekranima, uključujući korištenje društvenih mreža, gledanje filmova ili serija, igranje videoigara i surfanje internetom. Zaključili su da vrsta aktivnosti nije presudna – ključni faktor koji narušava san jest ukupno vrijeme provedeno uz ekran. Korištenje ekrana odgađa vrijeme odlaska na spavanje, zauzimajući vrijeme koje bi inače bilo posvećeno odmoru.


Dr. Gunnhild Johnsen Hjetland iz Norveškog instituta za javno zdravstvo, koja je vodila studiju, istaknula je da korištenje ekrana ometa san zbog “dislokacije vremena”, odnosno pomicanja vremena za odmor na kasnije sate.




“Ako imate poteškoća sa spavanjem i sumnjate da je vrijeme provedeno uz ekran jedan od razloga, pokušajte smanjiti korištenje ekrana u krevetu, idealno prestajući najmanje 30-60 minuta prije spavanja,” savjetuje Hjetland.


Ekrani emitiraju plavo svjetlo koje može ometati prirodni cirkadijalni ritam tijela. Plavo svjetlo smanjuje proizvodnju melatonina, hormona koji inducira pospanost, što otežava padanje u san. Osim toga, sadržaji poput društvenih mreža ili videoigara mogu povećati budnost i emocionalnu angažiranost, dodatno otežavajući opuštanje prije spavanja.


Ovo istraživanje objavljeno je u časopisu Frontiers in Psychiatry i predstavlja važan korak prema razumijevanju utjecaja moderne tehnologije na zdravlje mladih ljudi.