Foto: iStock
Industrija dodataka prehrani divlji je zapad bilja i tableta bez recepta uz koje se nude tvrdnje da čine čuda, ali malo ili nimalo dokaza koji potkrepljuju te tvrdnje. Svi želimo čarobne tablete, ali suplementi to nisu
povezane vijesti
Velik broj ljudi koji imaju problema s kilograma pokušava riješiti svoj problem kroz razne metode mršavljenja bez velikih odricanja, odnosno smanjivanja unosa visokokalorične hrane, poput uzimanja dodataka prehrani ili oslanjanja na alternativne terapije koje tvrde da pospješuju mršavljenje. No, prema novoj integriranoj znanstvenoj studiji, ta linija manjeg otpora zapravo nema efekta.
Istraživanje predstavljeno prošlog mjeseca na Europskom kongresu za pretilost i objavljeno u International Journal of Obesity, otkriva da mnogi popularni dodaci prehrani i terapije za mršavljenje ekstremno malo ili uopće ne pomažu u smanjenju kilograma.
“Industrija dodataka prehrani divlji je zapad bilja i tableta bez recepta uz koje se nude tvrdnje da čine čuda, ali malo ili nimalo dokaza koji potkrepljuju te tvrdnje”, rekao je za WebMD koautor studije dr. Scott Kahan, direktor Nacionalnog centra Weight and Wellness u Washingtonu. “Svi želimo čarobne tablete, ali suplementi to nisu.”
Da bi došli do ovog zaključka, istraživači iz Dartmouth-Hitchcocka, Medicinskog fakulteta Geisel u Dartmouthu i Instituta za zdravstvenu politiku i kliničku praksu Dartmouth, proveli su sustavni pregled 315 randomiziranih kontroliranih ispitivanja koja su imala za cilj utvrditi relativnu učinkovitost različitih dodataka prehrani i alternativne terapije za mršavljenje. U analizu su uključena ispitivanja akupunkture, umno-tjelesne terapije, kalcija i vitamin D, hitosana, čokolade/kakaa, kroma, kofeina, garcinije, zelenog čaja, guar gume, konjugirane linolne kiseline (CLA), fenilporpilamina i piruvata.
Među tim ispitivanjima, za samo 16 slučajeva je utvrđeno da postoje bilo kakve razlike između težine pojedinaca u kontrolnoj populaciji i onih koje su koristile suplemente za gubitak kilograma ili alternativne terapije, a među onima koji su izgubili kilograme koristeći dodatke ili alternativne terapije, gubitak težine kretao se između 0,3 i 4,93 kilograma.
Osim što ne potiču gubitak kilograma, koautor studije, dr. Med. Dr. Sc. Srividya Kidambi, izvanredni profesor i šef odjela za endokrinologiju i molekularnu medicinu na Medicinskom koledžu u Wisconsinu, upozorio je da uporaba ovih dodataka i terapije može zapravo dovesti do toga da korisnici imaju lošije zdravstveno stanje nego prije nego što su ih počeli uzimati.
Prema drugom istraživanju, više od trećine Amerikanaca koji pokušavaju smršavjeti u jednom je trenutku probalo dodatak za mršavljenje bez recepta, a znanstvenici pozivaju regulatorna tijela na akciju s obzirom da američka uprava za hranu i lijekove (FDA) dijetetske suplemente ne smatra “lijekovima”, pa sve dok se oni “općenito smatraju sigurnima” i mogu se prodavati bez jasnih dokaza o učinkovitosti.
“Pozivamo regulatorna tijela da kritički ispitaju industriju dodataka prehrani, uključujući njihovu ulogu u promicanju obmanjujućih tvrdnji i stavljanju proizvoda na tržište koji mogu naštetiti pacijentima”, pišu istraživači.
Kidambi i kolege napisali su dodatni perspektivni članak koji prati ovo novo istraživanje. U članku pozivaju liječnike da imaju na umu slabe dokaze o suplementima i pozivaju ih da svojim pacijentima preporuče dokazane metode mršavljenja. A one su obično proste kao pasulj, treba jesti manje kalorične hrane, manje obroke, više se kretati i vježbati, piti više obične vode, više spavati, manje sjediti…
Prema američkom vladinom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti, između 2017. i 2018. godine čak 42,2 posto odrasle populacije u Americi je označeno kao pretilo pa nije ni čudo što se u industriji suplemenata „okreću“ milijarde dolara.