Ekstremne pojave

VIDEO Najveći zabilježeni “divlji val” u povijesti podigao je plutaču na visinu četverokatnice

T.I.

iStock

iStock



U studenom 2020. godine, uz obalu Britanske Kolumbije u Tihom oceanu, zabilježen je najekstremniji “divlji val” (rogue wave) ikada dokumentiran. Ovaj iznenadni morski div podigao je istraživačku plutaču čak 17,6 metara u zrak, što odgovara visini četverokatnice.


Iako nije bio najviši zabilježeni val u povijesti, njegova visina bila je gotovo tri puta veća od ostalih valova u okolini, što ga čini dosad najekstremnijim primjerom “divljeg vala” u odnosu na okolne uvjete. Znanstvenici definiraju “divlji val” kao onaj koji je najmanje dvostruko viši od prosječnih valova u blizini, a ovaj kod Uclueleta na otoku Vancouver bio je izniman upravo zbog tog omjera.


Fizičar Johannes Gemmrich sa Sveučilišta Victoria istaknuo je da je proporcionalno gledano riječ o najekstremnijem “divljem valu” ikad zabilježenom:





“Samo nekoliko divljih valova na otvorenom moru je izravno opaženo, i nijedan nije bio ovakvih razmjera”.


Divlji valovi stoljećima su smatrani pomorskim mitom, sve do 1995. godine kada je val visok 25,6 metara iznenada pogodio naftnu platformu Draupner u Norveškoj. Od tada su zabilježeni deseci sličnih pojava, ali val kod Uclueleta ostaje rekorder po svojoj ekstremnosti.


Takvi valovi predstavljaju ozbiljnu prijetnju pomorskim operacijama, vjetroelektranama, naftnim platformama, pa čak i obalnim zajednicama. Iako valovi poput Uclueleta i Draupnera nisu prouzročili štete ni ljudske žrtve, povijest bilježi slučajeve nestalih brodova za koje se danas vjeruje da su potopljeni upravo ovakvim iznenadnim valovima.


Znanstvenici upozoravaju da bi klimatske promjene mogle povećati visinu valova u sjevernom Pacifiku, pa je moguće da rekord Uclueleta neće dugo potrajati. Najnovija istraživanja pokazuju da ovakvi valovi mogu biti i do četiri puta viši nego što se ranije smatralo mogućim.