Istraživanje

Većina punoljetnih Amerikanaca misli da se novcem može kupiti sreća. Evo koliko je točno za nju potrebno

T.I.

Foto iStock

Foto iStock

U prosjeku najviše novca za sreću treba milenijalacima, rođenim između 1981. i 1996. godine



Iako će pučka mudrost tvrditi da se sreća ne može kupiti novcem, čini se da konkretna istraživanja u svijetu sugeriraju nešto drugo, posebno tamo gdje se novac smatra božanstvom a pohlepa dobrom, Americi dakle.


Financijski servis Empower na osnovu istraživanja The Harris Polla, tvrtke za istraživanje tržišta, u kojem je sudjelovalo 2034 punoljetna Amerikanca, otkrili su smatraju li Amerikanci da se sreća može kupiti i koliko im prosječno treba novca da bi sretno osjećali.


Pokazalo se da je 59 posto ispitanih vjeruje da je sreća u izravnoj korelaciji s posjedom novca, u prosjeku ispitani Amerikanci vjeruju da bi im za sreću bilo dovoljno da imaju 1,2 milijuna dolara imovine i da im treba – opet u prosjeku – godišnja plaća nešto niža od 300 tisuća dolara.




Ako se to usporedi sa stvarnim statistikama, Amerikanci su prilično daleko od ideala sreće ili onog što misle da bi ih usrećilo. Naime, prosječna godišnja plaća u SAD-u iznosi nešto manje od 60 tisuća dolara neto. Da može i mnogo gore i koliko smo tek mi u Hrvatskoj nesretni, ukazuje činjenica da je u nas prosječna plaća četiri puta manja negoli američka.


U rezultatima ispitivanja koje je objavio Business Insider zanimljiv je podatak o generacijskoj predodžbi i diferencijaciji pretpostavke koliko je novca dovoljno za sreću. Oni najmlađi punoljetni (generacija Z) i oni najstariji iz Baby Boomers generacije čini se da dijele mišljenje kako im još ili više ne treba previše novca za sreću. Prvi kažu da bi bili sretni s godišnjom plaćom od 128 tisuća dolara i imetkom od 487 tisuća dolara u prosjeku, Baby Boomeri sa 124 tisuće dolara plaće i milijun dolara imovine. Ni generacija X nije daleko: njih bi usrećila godišnja plaća od 130 tisuća dolara ali i zamašnije ukupno bogatstvo od 1,2 milijuna, dok je u prosjeku „najskuplja“ sreća ona milenijalaca, onih rođenih između 1981. i 1996. godine. Misle da bi bili sretni kad bi imali godišnju plaću od čak 525 tisuća dolara i 1,7 milijuna ukupnu vrijednost imovine.


Insider podsjeća da ovo nije prva studija koja potvrđuje da narodna izreka o sreći i novcu ne stoji u praksi, tim istraživača među kojima je i iskusni nobelovac Daniel Kahneman ove godine došao je do zaključka da se osjećaj životne sreće može poboljšavati s većom zaradom, s gornjom granicom od pola milijuna dolara prihoda godišnje, nakon čega novac više nije faktor povećanja životnog veselja.


Očito je da se i količina novca potrebna za sreću mijenja. Neke starije znanstvene studije poput one također nobelovca iz kategorije ekonomije, Britanca Angusa Deatona iz 2010. godine sugerirale da će ljudi imati realni osjećaj povećanja sreće do razine godišnjih primanja od „samo“ 75 tisuća dolara, no nakon te točke količina novca slabo utječe na životno zadovoljstvo.