36,8 gigatona!

Unatoč elektrifikaciji prometa i obnovljivim izvorima energije, emisije CO2 u 2022. rekordne

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Ljudska je egzistencija emitirala u prošloj godini CO2 u količini koja odgovara nosivosti 368 tisuća nosača zrakoplova. Rast emisije CO2 je veća za 1,6 posto po pitanju uporabe ugljena, i 2,5 posto po pitanju nafte



Iako volimo misliti kako mijenjamo sebe i svijet oko sebe u pravcu odgovornijeg ponašanja prema prirodi, što uključuje i manje emisije stakleničkih plinova, novi rezultati iz godine iza nas sugeriraju nešto drugo. Barem kad je riječ o ugljičnom dioksidu.


Naime, danas je Međunarodna agencija za energiju (IEA) objavila da je ljudsko djelovanje širom svijeta emitiralo rekordnu količinu CO2 u atmosferu u 2022. godini, najvišu od 1900. do danas.


U brojkama, ta je količina stakleničkog plina dosegla 36,8  gigatona. Kako prenosi AP, jedna gigatona je ekvivalent nosivosti 10 tisuća nosača zrakoplova. U ovom slučaju, ljudska je egzistencija emitirala u prošloj godini CO2 u količini koja odgovara nosivosti 368 tisuća nosača zrakoplova. Rast emisije CO2 je veća za 1,6 posto po pitanju uporabe ugljena, i 2,5 posto po pitanju nafte od čega polovica otpada na porast zračnog prometa u 2022. godini.




Izvješće Međunarodne agencija za energiju za 2022. godinu klimatolozi smatraju uznemirujućim, jer se ovako samo dolijeva ulje na vatru globalnog zatopljavanja s mogućim katastrofalnim posljedicama.


“Svaki rast emisija – čak i 1% – je neuspjeh. Ne možemo si priuštiti rast. Ne možemo si priuštiti zastoj. Ili ćemo rezati ili će se dogoditi kaos. Svaka godina s većom emisijom CO2 je loša godina za naše zdravlje i za Zemlju“ – prenosi AP upozoravajuće riječi Roba Jacksona, profesora znanosti o sustavu Zemlje na Sveučilištu Stanford.


CO2 se u atmosferu emitira kao posljedica izgaranja fosilnih goriva kao što je nafta i njeni derivati, ugljen, prirodni plin. Razlozi zbog čega je 2022. rekordna u ovom zabrinjavajućem dosegu unatoč naporima, elektrifikaciji u prometu, ulaganju na sve strane u obnovljive izvore energije su višestruki.


Jedan od razloga po Međunarodnoj agenciji za energiju je masovni povratak zračnom prijevozu nakon pandemije, a drugi je važan razlog što su se veliki gradovi širom svijeta (posebno se to tiče Kine), okrenuli ugljenu ka jeftinom izvoru energije. Nadalje, 2022. bila je godina suša što je smanjilo proizvodnju struje u hidroelektranama, pa se to nadomjestilo energijom proizvedenim pomoću fosilnih goriva.


U tom začaranom krugu, suše su bile povezane s toplinskim valovima što je pak povećalo potražnju ljudskih zajednica širom svijeta za energijom.


Iz izvješća IEA da se iščitati da je rekordna 2022. mogla biti i daleko gora. Uporaba električnih vozila i proizvodnja energije iz obnovljivih izvora poštedjela je planet za 550 potencijalnih megatona emisija CO2, a Kina je usporila gospodarski rast i držala se striktnih COVID mjera što je još malo ublažilo neslavni rekord.