Foto Sanjin Strukic/PIXSELL
Konferencija »Žene koje mijenjaju znanost: odvažne znanstvenice u Kanadi i Hrvatskoj« prilika je za razvoj suradnje
povezane vijesti
- Izvrsna prilika za znanost, ali i gospodarstvo. Hrvatska se sprema za punopravno članstvo u CERN-u
- Ove godine u Hrvatskoj ubijeno 16 žena, skoro duplo više nego lani: ‘Uvijek uznova slušamo priče o dobrom i tihom dečku…’
- Rodni stereotipi. Edukacijski rehabilitator danas je žensko zanimanje, ali mu nedostaju – muškarci
Tri vodeće kanadske znanstvenice, prof. dr. sc. Brenda Andrews sa Sveučilišta u Torontu, prof. dr. sc. Morag Park sa Sveučilišta McGill u Montrealu i prof. dr. sc. Lynne-Marie Postovit sa Sveučilišta Queen’s u Kingstonu, sudjelovale su danas na prvom dijelu konferencije »Žene koje mijenjaju znanost: odvažne znanstvenice u Kanadi i Hrvatskoj«, koja se nastavlja u Splitu.
Zajedno s njima, na konferenciji svoj put do izvrsnih znanstvenica prezentiraju i prof. dr. sc. Iva Tolić s Instituta Ruđer Bošković, prof. dr. sc. Ivana Novak Nakir s Medicinskog fakulteta u Splitu i prof. dr. sc. Vernesa Smolčić sa zagrebačkog PMF-a.
Šest inspirativnih znanstvenica iz područja biomedicinskih znanosti i fizike čija su revolucionarna istraživanja pridonijela unapređenju znanstvene izvrsnosti u Kanadi i Hrvatskoj, ovim susretom ukazuju na važnost inkluzivne znanosti u kojoj žene imaju važnu ulogu.
Konferenciju su organizirali Igor Štagljar, naš priznati znanstvenik sa Sveučilišta u Torontu, Veleposlanstvo Kanade u Hrvatskoj, Institut »Ruđer Bošković«, Prirodoslovno-matematički fakultet u Zagrebu i Medicinski institut za istraživanje života u Splitu »MEDilS«.
Ideja ovakve promocije i povezivanja najboljih predstavnika hrvatske i kanadske znanosti rođena je, otkrio je prof. Štagljar, prije četiri godine, no pandemija koronavirusa onemogućila je 2020. održavanje prve konferencije te se na realizaciju čekalo sve do sada.
– Cilj je konferencije istaknuti ulogu inkluzivne znanosti u izgradnji održive budućnosti za sve, kroz znanost, tehnologiju i inovacije.
Ovo je ujedno prilika za povezivanje znanstvenika iz Kanade i Hrvatske, za razvoj novih istraživačkih partnerstava, kao i za prepoznavanje izazova i prilika za žene u znanosti općenito, istaknuo je Štagljar.
Hrvatska u pogledu zastupljenosti žena u znanosti stoji dobro jer prema podacima Ministarstva znanosti i obrazovanja 46 posto znanstvenica u Hrvatskoj su žene.
Takav balans, međutim, nije jednako prisutan u svim znanstvenim područjima, a činjenica je također da se udio žena smanjuje kad je riječ o vodećim pozicijama u akademskoj zajednici.
U znanstvenim institutima žene su prevladavajući kadar, jer ih je oko 52 posto, dok je na IRB-u udio znanstvenica čak 60 posto, istaknuo je ravnatelj tog instituta, David Smith. Štoviše, polovinu svih glavnih istraživača čine pripadnice ženskog spola, dodao je.