Foto: Pixabay
Nestvarna temperatura za zemlju vječitog leda, podsjeća još jednom da je Antartički poluotok (to je onaj što strši na sjeverozapadu prema Ognjenoj zemlji), jedna od svjetskih regija koja se najbrže zagrijava, čak 3 stupnja u posljednjih 50 godina
povezane vijesti
I dok zapadnu Kanadu, odnosno Britansku Kolumbiju, poznatoj po umjerenoj do hladnoj kontinentalnoj klimi, ovih dana pogađaju nezamislive temperature od 47 stupnjeva Celzija i pretvaraju obale inače kišovitog Vancouvera u prenapučene i užegle plaže kao na Floridi, iz UN-a stiže još jedna potvrda da klima odlazi k vragu.
Naime, Ujedinjeni narodi priznali su u četvrtak novu rekordno visoku temperaturu za antarktički kontinent, potvrdivši očitanje od 18,3 stupnja Celzijusa (64,9 stupnjeva Fahrenheita) na argentinskoj istraživačkoj stanici Esperanza na Antarktičkom poluotoku, priopćila je jučer Svjetska meteorološka organizacija koja djeluje pod okriljem UN-a.
Doduše, iz nekog razloga trebalo im je neobično dugo da potvrde ovaj rezultat s obzirom da je temperatura izmjerena još 6. veljače 2020. godine.
“Potvrda ovog maksimalnog temperaturnog zapisa važna je jer nam pomaže da izgradimo sliku vremena i klime na jednoj od posljednjih Zemljinih linija obrane”- izjavio je ovim povodom glavni tajnik Svjetske meteorološke organizacije Petteri Taalas.
Ova nestvarna temperatura za zemlju vječitog leda, podsjeća još jednom da je Antartički poluotok (to je onaj što strši na sjeverozapadu prema Ognjenoj zemlji), jedna od svjetskih regija koja se najbrže zagrijava, čak 3 stupnja u posljednjih 50 godina.
I dok je ovu najvišu temperaturu priznao, kako piše Science Alert, u isto vrijeme WMO je odbacio kao nevjerodostojno još više očitanje temperature od 20,75 ° C, objavljeno 9. veljače prošle godine u brazilskoj automatskoj postaji za praćenje vječnog leda na obližnjem otoku Seymour, tik do Antartičkog poluotoka.
Prethodni provjereni rekord za antarktički kontinent – kopno i okolne otoke – iznosio je 17,5 stupnjeva Celzija, zabilježen također u stanici Esperanza 24. ožujka 2015.