Zabrinjavajući podaci

Znanstvenici izračunali koliko svaka popušena cigareta skraćuje životni vijek

P. N.

NL arhiva

NL arhiva

Može se zaključiti da osoba koja popuši cijelu kutiju cigareta time skraćuje svoj život za sedam sati



Iako se broj pušača smanjuje od 1960-ih godina, pušenje je i dalje najveća prijetnja zdravlju i najveći čimbenik rizika za kronične nezarazne bolesti. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, kontinuirana konzumacija duhana u obliku cigareta, cigara i lula može uzrokovati najmanje 27 bolesti, uključujući bolesti srca i neke vrste raka, prvenstveno rak pluća. Duhan uzrokuje više smrtnih slučajeva od alkohola, AIDS-a, droge, prometnih nesreća, ubojstava i samoubojstava zajedno, piše Today.it.


Svakom popušenom cigaretom osoba riskira da si skrati životni vijek u prosjeku za 20 minuta. To je zaključak medicinskih istraživača sa prestižnog sveučilišta University College London (UCL), a objavljen je u sklopu javnog apela upućenog pušačima kako bi ih se potaklo na prestanak pušenja u 2025. godini, piše Today.it. 


Jedna cigareta skraćuje životni vijek onima koji je puše u prosjeku za 20 minuta, odnosno 17 minuta muškarcima i 22 minute ženama, piše Avvenire. Može se zaključiti da osoba koja popuši cijelu kutiju cigareta time skraćuje svoj život za sedam sati, piše Il Messaggero.


 


U usporedbi sa procjenama iz 2000. godine, procijenjeno smanjenje životnog vijeka zbog posljedica pušenja je udvostručeno, piše Journal of Addiction, a prenosi IlMessaggero.it.


Prestanak pušenja u bilo kojoj dobi je koristan, poručuju stoga istraživači. Autori ističu da pušači moraju potpuno prestati pušiti kako bi si osigurali potpune zdravstvene dobrobiti i što duži životni vijek, piše Corriere del Ticino.