povezane vijesti
- Rektorica pozvala sve članove fakultetskih vijeća da biraju novog čelnika riječkog Sveučilišta
- Više nema diplome koja ne jamči radno mjesto. Imamo dugi popis deficitarnih zanimanja, traži se gotovo sve
- Održana komemoracija za profesoricu Katicu Ivanišević. Predvodnica znanstvene i političke zajednice u Hrvatskoj
U godini proslave 60 godina od osnivanja četverogodišnjeg studija Matematike i fizike u Rijeci, Fakultet za fiziku Sveučilišta u Rijeci danas je organizirao cjelodnevnu međunarodnu znanstvenu konferenciju “Physics Education Challenges – Izazovi obrazovanja iz fizike” koja je okupila eminentne znanstvenike u području edukacijske fizike iz Hrvatske i regije.
Navodeći kako je konferencija radno i svečano obilježavanje 60 godina studija dekanica Fakulteta za fiziku, prof. dr. Rajka Jurdana Šepić, istaknula je da je konferencija okupila prijatelje i suradnike te ustanove.
– Cilj je razmijeniti ideje i raspraviti o izazovima i perspektivi obrazovanja fizičara u svjetlu svih promjena koje se događaju u obrazovnom sustavu, od početka učenja fizike pa do doktorskog studija, kazala je dekanica.
Znanstvena konferencija je okupila profesore sa sva četiri hrvatska sveučilišta koja obrazuju fizičare, Zagreba, Splita i Osijeka, kao i suradnike iz Slovenije te Srbije, a posebna gošća je bila Eugenia Etkina iz SAD-a, ugledna stručnjakinja i znanstvenica svjetskog glasa u području PER-a (Physics education research), koja je ujedno i dobitnica američke Milikanove medalje za najveća postignuća obrazovanju fizičara koja je naglasila važnost povezivanja edukatora i istraživača u fizici.
Dodajući da se radi o hibridnoj konferenciji, koja je organizirana on site i on line, prof. dr. Jurdana Šepić je kazala i da ima puno završenih studenata koji su se on line uključili u konferenciju te je to ujedno i jedan vid stručnog usavršavanja za nastavnike. Ujedno je dodala i da su nastavnici fizike deficitarna struka te je i to jedna od tema konferencije, kao i prirodnoznanstvena pismenost.
– U strukovnim se školama predlaže modularna nastava i pitanje je kako će to izgledati i hoće li fizika biti još manje zastupljena u srednjoj školi. Prirodnoznanstvena pismenost je iznimno važna, jer sutra će se graditi nuklearke, netko će nas na referendumu pitati jesmo li za ili protiv, a ukoliko većina stanovništva u srednjoj školi nije imala fiziku kako će onda onda taj referendum izgledati, a slično se događa i u drugim prirodnim znanostima, zaključila je prof. dr. Jurdana Šepić.