Znanstveni skup

“Spremnost na različitost”: Počeli jubilarni, 25. Riječki dani bioetike

Sanja Gašpert

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Ove godine se u okviru Dana "križaju" čak tri projekta



Znanstvenim skupom “Spremnost na različitost”, na Medicinskom fakultetu u Rijeci započeli su jubilarni, 25. Riječki dani bioetike “From Bioethics to Biolaw in Mediterranean Cultures”, koji se održavaju dva dana na Medicinskom fakultetu i Fakultetu zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci.


Najdugovječniji skup


– Punih 25 godina, bez prekida čak i u vrijeme epidemije koronavirusa, održavaju se Riječki dani bioetike. Računamo ih još od vremena Ivana Šegote i hvalimo se njima kao najdugovječnijim bioetičkim skupom u regiji.


Znali su oni oscilirati od malog okruglog stola do međunarodne konferencije od više od stotinu sudionika, iznjedrili su desetak zbornika i knjiga, pa i jedan časopis koji kontinuirano izlazi već gotovo petnaest godina.





Potegnuli su do Rijeke radi njih ljudi iz Koreje, Singapura i Amerikâ, dolijevajući svježe ideje i ostajući trajno prijateljima Katedre.


Svih tih godina teme su se mijenjale, pa su se tako Riječki dani bavili genetikom, palijativom, transplantacijom, eutanazijom, poviješću bioetike, gradovima, etikom znanstvenog rada, jezikom.


Čak tri projekta


Ove godine se u okviru Dana “križaju” čak tri projekta – onaj Roberta Doričića, koji propituje spremnost studenata i nastavnika na različitost, neizbježnu u svakom modernom, zdravom društvu, četverogodišnji projekt koji podupire Hrvatska zaklada za znanost i koji istražuje mogućnosti približavanja sredozemnih tradicija do zajedničke bioetičke platforme i, napokon, projekt UNESCO-ve katedre koja nam je dana u amanet prije sedam godina, omogućivši nam povezivanje, među ostalima, i s kolegicom iz Lisabona čiju instituciju ove godine predstavljamo, rekao je prof. dr. sc. Amir Muzur, dr. med., pročelnik Katedre za društvene i humanističke znanosti u medicini Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.



Dr. Muzur je najavio i dodjelu godišnje međunarodne Nagrade Fritz Jahr za istraživanje i promidžbu europske bioetike, koja će ove godine pripasti Eleni Kalokairinou iz Grčke i predavanje lanjskog dobitnika, Christiana Byka iz Francuske, koje je otvorilo mogućnost suorganizacije ovogodišnjeg skupa s Pravnim fakultetom u Rijeci.


Što je cilj skupa?


Kao organizator znanstvenog skupa “Spremnost na različitost”, doc. dr. sc. Robert Doričić, docent na Katedri za društvene i humanističke znanosti u medicini Medicinskog fakulteta u Rijeci, rekao je kako je cilj ovog skupa vidjeti koliko je i kako dostupna zdravstvena zaštita za određene ranjive skupine studenata, pri čemu se misli na jezične, spolne i religijske kategorije, a kroz promišljanje samih studenata, među njima i onih iz ranjivih skupina.


“Jedna je to od aktivnosti koje financira Sveučilište u Rijeci kroz projekt “Mladi znanstvenici”. Mišljenja smo kako zdravstvena zaštita treba biti dostupna i pružena svima pod jednakim uvjetima, pa je cilj ovog skupa kreirati smjernice prema tome”, rekao je dr. Doričić.


U sklopu 25. Riječkih dana bioetike održava se nekoliko javnih predavanja međunarodnih i domaćih priznatih stručnjaka, The EuroBioMed projekta radionica te dodjela godišnje međunarodne Nagrade Fritz Jahr za istraživanje i promidžbu europske bioetike.


Organizatori konferencije su Sveučilište u Rijeci, Medicinski fakultet, Katedra za društvene i humanističke znanosti u medicini/ UNESCO-va katedra za društvene i humanističke znanosti u medicini; Sveučilište u Rijeci, Fakultet zdravstvenih studija, Dokumentacijsko–istraživački centar za europsku bioetiku Fritz Jahr; Sveučilište u Rijeci, Pravni fakultet; Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku i Hrvatsko bioetičko društvo.