Veliko istraživanje

Šokantno otkriće, gubitak leda s ledenjaka u proteklom je desetljeću ubrzao za 36 posto

T.I.

iStock

iStock



U proteklom desetljeću se dramatično ubrzalo topljenje leda sa svjetskih ledenjaka, a tempo bi, prema procjeni znanstvenika, u nadolazećim godinama mogao još ubrzati i dodatno povećati razinu mora.


Međunarodni tim je u prvoj globalnoj procjeni takve vrste otkrio kako je u razdoblju od 2012. do 2023. izgubljeno 36 posto više leda nego od 2000. do 2011. godine. U prosjeku godišnje nestaje 273 milijarde tona leda, što je jednako potrošnji vode svjetske populacije u 30 godina.


“Ovi nalazi su šokantni, ali ne i potpuno iznenađujući jer globalne temperature rastu s emisijama stakleničkih plinova čovječanstva”, rekao je Michael Zemp, profesor na Sveučilištu u Zürichu, jedan od koautora studije koja otkriva i da su svjetski ledenjaci od prijelaza stoljeća do danas izgubili pet posto svojeg volumena – raspon se kreće od 2 posto gubitka na Antarktici do 40 posto u europskim Alpama.




Prema Zempovim riječima, mnogi ledenjaci neće “preživjeti” ovo stoljeće. Topljenju ledenjaka se pripisuje oko 2 centimetra porasta razine mora od 2000. godine.


“Ledene ploče sada gube masu šest puta brže nego prije 30 godina. No uskoro ćemo prestati govoriti o centimetrima i početi govoriti o metrima”, rekao je Martin Siegert, profesor na Sveučilištu u Exeteru.