Opasnost za zdravlje

Samo jedna vrećica čaja u naš organizam unosi čak milijardu čestica mikroplastike

T.I.

iStock

iStock



Zadnjih godina stiže sve više podataka o nevjerojatnoj količini mikroplastike koja svakodnevno ulazi u ljudsko tkivo. Znanstvenici su sada objavili šokantne dokaze koliko se ovih sićušnih fragmenata može skrivati ​​unutar jedne jedine – vrećice čaja.


Novu studiju proveli su znanstvenici Autonomnog sveučilišta u Barceloni, te otkrili da vrećica čaja može otpustiti milijarde mikro i nanoplastičnih čestica u svakom milimetru vode u koju je uronjena. Brojka je u skladu s prethodnim istraživanjima koja su proučavala kombinaciju plastike i visoke temperature, poput onih koji su se bavili posudama za hranu koje se stavljaju u mikrovalnu pećnicu.


Korištenje laserskih tehnika za mjerenje brzine i raspršavanja svjetlosti dalo je vrlo točnu sliku kemijskih i fizičkih svojstava čestica otpuštenih iz vrećica čaja. Ispitane su tri vrste vrećica čaja. Oni izrađeni prvenstveno od polipropilena otpuštaju oko 1,2 milijarde čestica po mililitru, prosječne veličine 136,7 nanometara. Vrećice od celuloze ispuštaju u prosjeku 135 milijuna čestica po mililitru, veličine oko 244 nanometra. Najlon-6 vrećice čaja obično su otpuštale 8,18 milijuna čestica po mililitru, prosječne veličine 138,4 nanometara.




Znanstvenici su testirali i kako čestice MNPL-a stupaju u interakciju s ljudskim crijevnim stanicama, otkrivši da su u stanicama koje proizvode sluz razine apsorpcije dovoljne da plastika dođe do stanične jezgre.


Istraživački tim poziva da se učini više kako bi se standardizirala uporaba plastike u pakiranju hrane kako bi se zaštitilo javno zdravlje. Smatra se da mikroplastika i nanoplastika mogu ometati normalno funkcioniranje stanica i povećati vjerojatnost infekcija. Također je utvrđeno da mogu dovesti do upalne bolesti crijeva.


“Kako uporaba plastike u pakiranju hrane nastavlja rasti, znanstveno istraživanje i donošenje politika moraju se pozabaviti izazovima koje predstavlja MNPL kontaminacija kako bi se osigurala sigurnost hrane i dobrobit potrošača”, pišu znanstvenici u studiji objavljenoj u časopisu Chemosphere.