Znanost

Ruđerovci otkrili nova čuda morskih organizama: ‘Žarnjaci i smeđe alge djeluju protiv tumora i bakterija’

Ljerka Bratonja Martinović

Marko Prpic/PIXSELL

Marko Prpic/PIXSELL

"Žarnjaci imaju protutumorsko djelovanje i vrlo snažno antibakterijsko djelovanje na zlatni stafilokok"



Žarnjaci, smeđe alge, plaštenjaci i drugi morski organizmi imaju visoku biološku aktivnost i potencijal za primjenu u farmaceutskoj, prehrambenoj i kozmetičkoj industriji.


Znanstvenici Instituta »Ruđer Bošković« i nekoliko partnerskih fakulteta uključenih u projekt Bioprospecting Jadranskog mora (BiProCro) dobili su nove antioksidativne spojeve za primjenu u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji, koji ne samo da imaju potencijal poboljšati kvalitetu proizvoda, već i izravno utjecati na zdravlje ljudi. Uz to, dobili su spojeve s antitumorskim i protuupalnim svojstvima koji imaju obećavajući potencijal u kreiranju novih lijekova i terapija, a razvili su i inovativne sustave za kultivaciju biomase mikroalgi. Ovi rezultati predstavljeni su u na završnoj konferenciji projekta Bioprospecting Jadranskog mora koja je jučer u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu okupila partnere i suradnike iz znanosti i gospodarstva.


Značajna postignuća


Projekt BioProCro prvi put je okupio sve hrvatske istraživačke skupine koje istražuju bioaktivne spojeve izolirane iz morskih organizama u hrvatskom dijelu Jadrana. Osim IRB-a, partneri na projektu su Prehrambeno-biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilište u Rijeci, Kemijsko-tehnološki fakultet Sveučilišta u Splitu i Prehrambeno- tehnološki fakultet Sveučilišta u Osijeku.




Bioprospecting je znanstvena disciplina koja se odnosi na istraživanje biološkog materijala u potrazi za biomolekulama koje imaju potencijal postati korisne u različitim industrijama. Zahvaljujući bioprospectingu, razvijen je svojedobno lijek za liječenje sarkoma mekih tkiva.


– U okviru projekta odredili smo specifične morske organizme poput žarnjaka, makroalgi s naglaskom na smeđe alge, mikroalgi, plaštenjaka, beskralješnjaka, i morskih bakterija za koje je poznato da su bogati biološki aktivnim spojevima, analizirali ih te identificirali nove molekule iz tih entiteta. Nakon što smo odredili njihovu strukturu i aktivnost, cilj je bio optimizirati ih i utvrditi potencijal za primjenu u industriji. Rezultati su zaista izvanredni: naš je rad rezultirao transferom znanja u gospodarski sektor i suradnjom s tvrtkama te sa šest podnesenih patentnih prijava. Povrh toga, ostvarili smo 15 prijavljenih i sedam provedenih međunarodnih projekata, objašnjava dr. Rozelindra Čož Rakovac, voditeljica projekta BioProCro.


Udruženi znanstvenici


Ona i njezin tim locirali su organizme s vrlo jakim biološkim potencijalom.


– Moji su favoriti žarnjaci koji imaju protutumorsko djelovanje i vrlo snažno antibakterijsko djelovanje, i to na zlatni stafilokok, što jamči primjenu u medicini, odnosno farmakoindustriji. Kad je riječ o antioksidativnim potencijalima, favorit su mi smeđe alge, koje zahvaljujući tim svojstvima imaju mjesto u prehrambenoj industriji, gdje mogu zamijeniti dodatke hrani zdravijom varijantom. One uz to imaju i regenerativna i jaka antimikrobna svojstva jer inhibiraju rast zlatnog stafilokoka, ističe Čož Rakovac.


– Upotrijebili smo sve što imamo, što je jako važno, jer netko ima uspostavljen laboratorij za biološke potencijale, netko za kemijske. Nismo se ponavljali, bili smo šparni, mislim da je to jedna od najvažnijih prednosti. Stvorili smo platformu za aplikaciju na bilo koji projekt u EU-u, ističe voditeljica. Udruženi znanstvenici su uspostavili i repozitorij mikroorganizama koji sinteniziraju hidrolitičke enzime, važne za biotehnološku primjenu, koji se primjenjuju u proizvodnji hrane, lijekova, papira, u tekstilnoj industriji, a važne su i za bioremedijaciju zagađenog okoliša.