Skup na Cresu

Riječki astrofizičari u najvećem pregledu i snimanju neba

Ingrid Šestan Kučić

Foto Palača Moise

Foto Palača Moise

Fakultet za fiziku bio je domaćin regionalne LSST radioncie



Fakultet za fiziku Sveučilišta u Rijeci i Institut Ruđer Bošković iz Zagreba bili su organizatori treće regionalne LSST radionice koja se održala u creskoj palači Moise.


Skup je okupio 20 astronoma i astrofizičara iz Hrvatske, Slovenije, Italije, Mađarske, Srbije i SAD-a.


Radionicu je otvorio prof. dr. Željko Ivezić, direktor opservatorija Vera Rubin na kojem se odvija LSST (Legacy Survey of Space and Time) projekt, a ujedno je riječ i o naslovnom profesoru na Fakultetu za fiziku Sveučilišta u Rijeci.




Cilj ovog skupa je proširiti znanstvenu suradnju unutar LSST/Rubin kolaboracije te razvijanje znanosti povezane s budućim opažanjima Vera C. Rubin opservatorije.


Regionalna suradnja je izrazito važna jer omogućuje sinergijski pristup i okrupnjavanje istraživačkih resursa u regiji te zajednički pristup europskim izvorima financiranja.


Naime, LSST je međunarodni projekt snimanja i pregleda neba koji će se izvoditi na opservatoriju Vera C. Rubin u znanstvenoj kolaboraciji od oko 500 istraživačkih grupa.



Vodstvo projekta čini 35 institucija, većinom iz SAD-a, udruženih u LSST korporaciju, a zahvaljujući inovativnom dizajnu, veličini teleskopa od 8.4 metara, velikoj brzini te širokom kutu snimanja neba od 9.6 kvadratna stupnja, opservatorij Rubin će snimati cjelokupno južno nebo svaka tri dana tijekom perioda od 12 godina, omogućavajući gotovo filmsko opažanje neba i astronomskih pojava tijekom jedne dekade.


Samo u prvom mjesecu svog rada, ovaj će teleskop vidjeti više svemira i astronomskih objekata nego svi teleskopi zajedno u cijeloj ljudskoj povijesti.


Vrhunska kvaliteta snimaka omogućit će kartiranje svemira u tri dimenzije, a vremenska komponenta opažanje svemira u boji u realnom vremenu.


Teleskop je trenutno u završnim fazama izrade, a nalazi se na vrhu planine Cerro Pachon u Čileu te će prvo svjetlo ugledati na proljeće 2025. godine.


Sredstva za izgradnju i rad teleskopa iznose više od milijardu dolara, a osigurana su kroz izravno financiranje kongresa SAD-a, Nacionalne zaklade za znanost (NSF) i Ministarstva energije SAD-a.


U LSST projektu sudjeluju i hrvatski astrofizičari okupljeni u Croatian participation group (CPG@LSST), istraživačkoj grupi koju čine znanstvenici sa Instituta Ruđer Bošković, Sveučilišta u Rijeci i Sveučilišta u Zagrebu.


U svrhu objedinjavanja istraživačke infrastrukture i ljudskih resursa na području astrofizike u Hrvatskoj dogovorena je suradnja astrofizičara s ovih triju institucija te zajednički prijedlog doprinosa i suradnje u LSST/Rubin kolaboraciji kao međunarodnih suradnika.


Članovi LSST međunarodnih suradničkih grupa imaju ekskluzivni pristup suradničkoj mreži i infrastrukturi kolaboracije, opažanjima, resursima i softveru neophodnom za obradu i analizu podataka.


Kako ovaj znanstveni projekt zahtjeva značajne računalne resurse za obradu velike količine podataka hrvatski astrofizičari će sudjelovati u razvoju softvera za prikaz sjaja zvijezdi unutar baze od oko 20 milijardi zvijezda te u analizi opažanja i simulacijama astrofizičkih pojava na superračunalu “Bura” kao jednom od 13 međunarodnih računalnih centara unutar LSST projekta.