Velika opasnost

Raste količina svemirskog otpada na nebu. Čak i najmanji komadić može srušiti putnički avion

T.I.

iStock

iStock



Nova studija znanstvenika s kanadskog Sveučilišta British Columbia ukazuje na sve veću opasnost od bujanja svemirskog otpada, što bi u bliskoj budućnosti mogli dovesti do sudara sa zrakoplovima i katastrofalnih posljedica.


Oni su prema podacima o letovima širom svijeta modelirali distribuciju aviona na nebu, a zatim to usporedili sa zapisima o nekontroliranim ponovnim ulascima u atmosferu dijelova raketa.


Sve veći rizik predstavlja i masovno postavljanje satelita poput SpaceX-ovog Starlinka, koji će na kraju ponovno ući u naš zračni prostor.




“Šanse za sudar rastu. Regije s najvećom gustoćom oko velikih zračnih luka, imaju 0,8 posto godišnje šanse da budu pogođene nekontroliranim ponovnim ulaskom dijelova raketa ili satelita. Stopa raste na 26 posto za područja s gušćim zračnim prometom poput onih u sjeveroistočnom dijelu SAD-a ili sjevernoj Europi”, otkrivaju znanstvenici.


Upozoravaju da bi čak i najmanji komadić rakete ili gorućeg satelita mogao srušiti putnički avion – komadić od samo jednog grama bi u dodiru s vjetrobranskim staklom ili motorom aviona mogao dovesti do tragedije.


Rješenje vide u prisiljavanju onih koji šalju objekte u svemir na investiranje u kontrolu povratka raketa.


“Preko 2300 raketnih tijela već je u orbiti i naposljetku će nam se vratiti na nekontroliran način. Ovo će u narednim desetljećima postati ogroman problem”, pišu istraživači.