Katastrofalne posljedice

Prošlogodišnji požari u Kanadi emitirali 647 milijuna tona ugljika u atmosferu. Ukupna godišnja emisija CO2 u Hrvatskoj je 17 milijuna

T.I.

Foto: i Stock

Foto: i Stock

Iako podatak na prvu zvuči nevjerojatno, kad se zna kolika površina šuma je izgorjela u drugoj (po površini), najvećoj zemlji na svijetu poslije Rusije, stvari postaju jasnije. Naime, požari su poharali oko 15 milijuna hektara tajgi, što je nešto više od ukupne površine Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Crne Gore zajedno



U posljednjem desetljeću samo požari u Kanadi emitirali su između 29 i 82 milijuna tona ugljika u atmosferu godišnje. Koliko je to velika brojka svjedoči činjenica da Hrvatska u godinu dana, od svih zagađivača, prometa, industrije, pa i požara producira oko 17 milijuna tona CO2 sveukupno na godišnjoj razini.


No katastrofalni požari prošle godine u Kanadi izazvani nesvakidašnjim toplinskim valovima i suši koji su zahvatili cijelu jugozapadnu i zapadnu Kanadu, podigli su spomenute brojke do zastrašujućih razmjera. Naime, prema istraživanju znanstvenika s Kalifornijskog tehnološkog instituta i sa sveučilišta iz Kanade, Nizozemske i Missourija, objavljenom u časopisu Nature, prošlogodišnji požari u Kanadi prouzročili su emisiju od čak 647 milijuna tona CO2. Ovim „rezultatom“ kanadski požari smjestili su se odmah iza sveukupnih emisija ugljika u atmosferu najvećih zagađivača na svijetu, Kine, SAD-a i Indije.


Iako podatak na prvu zvuči nevjerojatno, kad se zna kolika površina šuma je izgorjela u drugoj (po površini), najvećoj zemlji na svijetu poslije Rusije, stvari postaju jasnije. Naime, požari su poharali oko 15 milijuna hektara tajgi, odnosno zimzelenih šuma četinjača, što je nešto više od ukupne površine Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Crne Gore zajedno!




U istraživanju su sami autori naveli da su njihovi nalazi šokantni, i da ovakva emisija karbona može utjecati na daljnje projekcije globalnog zagrijavanja. Naime, nije samo problem u tome što su toliki milijuni tona ugljika otišli u atmosferu, problem je što su putem sposobnosti apsorpcije, šume glavni  neutralizatori ugljika koji zagrijava atmosferu. A sad šume veličine Floride više nema, dok tempo izbijanja požara postaje brži negoli šume imaju vremena da ponovno izrastu.


Da stvar bude gora, znansvenici predviđaju da će zbog sve toplijih ljeta koja se inače ne očekuju na pacifičkoj strani Kanade, požari biti sve učestaliji. Ne treba tražiti dokaz dalje od ove godine. Iako su požari blaži nego prošle, dosadašnja statistika i projekcija do kraja godine kažu da će 2024. biti druga u Kanadi po emisiji ugljika od požara od 2003. godine.