Ilustracija iStock
Od 776 tisuća žena njih 3268 je u promatranom razdoblju od 14 godina razvilo tumor na mozgu. Pokazalo se da nema razlike da oni koji koriste mobitel obolijevaju od tumora mozga učestalije u odnosu na one koji ga uopće ne koriste
povezane vijesti
Otkad je mobitela, s vremena na vrijeme pojavi se istraživanje ili konkretan primjer koji ukazuje na mogućnost da česta i duga uporaba ove sprave bez koje već dugo ne možemo zamisliti život, povećava rizik od tumora na mozgu.
S pojavom 5G tehnologije bežične telefonije ta se sumnja ponovno povećava u još radikalnijim oblicima. Postoji cijela supkultura teoretičara zavjere koja je uvjerena da je 5G zamišljena da nas truje, kontrolira umove i tko zna što još.
Znanstveno, istina jest da kad se mobilni telefon prisloni uz glavu emitira radiofrekventne valove koji prodiru u tkivo i ako ih tkivo apsorbira, mogu uzrokovati njegovo zagrijavanje i oštećenje. Valovi prodiru tijekom razgovora nekoliko centimetara u mozak, uglavnom u njegov temporalni i tjemeni režanj, što samo po sebi izaziva sumnju u štetnost. Uostalom, Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC), klasificira radiofrekventne valove kao „moguće kancerogene“.
Možda se ova predodžba promijeni nakon ekstenzivnog istraživanja IARC-a i Nuffield odsjeka za javno zdravstvo pri Sveučilištu Oxford. U velikoj prospektivnoj studiji u Ujedinjenom Kraljevstvu u koju su sudionici uključeni prije nego što razviju bolest kako bi se istražila povezanost između korištenja mobilnog telefona i rizika od tumora na mozgu, pokazalo se nije bilo značajne razlike u riziku od razvoja tumora na mozgu između onih koji nikada nisu koristili mobitel i korisnika mobitela.
Korišteni su podaci i medicinski kartoni iz višedesetljetnog projekta UK Million Women Study koji i dalje traje i obuhvaća svaku četvrtu ženu u Velikoj Britaniji rođenu između 1935. i 1950. godine. Njih 776 tisuća ispunilo je upitnik o korištenju mobitela 2001. godine i onda na istu temu deset godina kasnije. 2011. gotovo 75% žena u dobi između 60 i 64 godine koristilo je mobilni telefon, a nešto manje od 50% onih u dobi između 75 i 79 godina.
Od 776 tisuća žena njih 3268 je u promatranom razdoblju od 14 godina razvilo tumor na mozgu. Pokazalo se da nema razlike da oni koji koriste mobitel obolijevaju od tumora mozga učestalije u odnosu na one koji ga uopće ne koriste. Nadalje, nema ni razlike u riziku od razvoja glioma, akustičnog neuroma, meningioma, tumora hipofize ili tumora oka. Nije dokazan povećan rizik od razvoja bilo koje od ovih vrsta tumora za one koji su svakodnevno koristili mobilni telefon, razgovarali najmanje 20 minuta tjedno i koristili mobilni telefon više od 10 godina.
Zanimljiv je nalaz kod onih koji su koristili mobitel i dobili tumor na mozgu, koji također potvrđuju da radifrekventni valovi nisu tolika prijetnja zdravlju. Naime, iako velika većina drži mobitel na desnom uhu (jer su ljudi velikom većinom dešnjaci), kod žena koje su koristile mobitel nije primjećena veća incidencija tumora na mozgu na desnoj strani što bi bilo logično ako radiofrekventni valovi zaista povećavaju rizik od raka.
Doduše, i ovo istraživanje objavljeno u znanstvenom časopisu Journal of the National Cancer Institute ima svojih ograničenja. Naime, samo 18 posto žena pokrivenih studijom pričalo je na mobitel više od 30 minuta i više tjedno, a danas većina korisnika mobitela toliko koristi mobitel dnevno. Nadalje, ovdje je riječ o ipak starijoj populaciji i ne može se tvrditi da bi isti rezultati bili za djecu ili adolescente.
U svakom slučaju, oprez nije na odmet i umjerenost je i ovdje ključ svega. Uostalom, zahvaljujući mikrofonima i slušalicama, danas uopće nije potrebno prislanjati mobitel na glavu i nepotrebno se izlagati radiofrekventnim valovima.