Foto: iStock
Ono što znanstvenici još nisu definitivno uspjeli utvrditi je je podrijetlo, odnosno uzrok nastanka „plave mrlje“ čija je površina hladnija od „normalnog“ i do 1,4 stupnja Celzija
povezane vijesti
Glečeri na Islandu se sporije tope od 2011. godine i to je najvjerojatnije zasluga veliko područje hladne vode južno od Islanda nazvanog „Blue Blob“, odnosno u prijevodu „plava mrlja“.
Ovo sugerira novo znanstveno istraživanje objavljeno u časopisu Geophysical Research Letters i otkriva da će ovo veliko područje hladne vode usporiti gubitak leda na Islandu do 2050. godine.
Ono što znanstvenici još nisu definitivno uspjeli utvrditi je je podrijetlo, odnosno uzrok nastanka „plave mrlje“ čija je površina hladnija od „normalnog“ i do 1,4 stupnja Celzija.
Istraživači su utvrdili pomoću klimatskih modela da bi nakon 2050. temperatura vode u tom području kao i zraka mogla rasti i do 2100. godine voditi ka ubrzanom topljenju ledenjaka. Predviđaju da će do 2100. godine na Islandu nestati trećina leda, a do 2300. godine na Islandu više neće biti leda. Iako se masa leda na Islandu procijenjena na 3.400 kubnih kilometara čini monstruozno velikom, njegovo topljenje ipak ne bi izazvalo katastrofalni porast razine mora. Naime, izračunato je da bi u tom slučaju razina mora porasla za 9 milimetara.
Ako isključimo površinu misteriozne „plave mrlje“, nigdje na Zemlji zagrijavanje nije brzo i tako radikalno kao na sjevernoj kapi planeta Arktiku, odnosno Arktičkom krugu svojim južnim dijelom dodiruje sjever Islanda. Nedavne studije izvještavaju da se područje zagrijava četiri puta brže od globalnog prosjeka. Islandski su se ledenjaci stalno smanjivali od 1995. do 2010. godine, gubeći u prosjeku 11 gigatona leda godišnje. Međutim, počevši od 2011., brzina otapanja Islanda je usporila, što je rezultiralo otprilike upola manjim gubitkom leda, ili oko 5 gigatona godišnje. Ovaj trend nije zabilježen na većim ledenjacima diljem Grenlanda i Svalbarda. Sad znamo i zašto, „plava mrlja“ neobično hladne vode podno Islanda efikasno usporava topljenje ledenjaka na Islandu.